مطلب فعلی :

آموزش تصویری ۴ روش جداسازی روکش و لخت کردن سیم به صورت صحیح

رفتن به بالا

آموزش تصویری ۴ روش جداسازی روکش و لخت کردن سیم به صورت صحیح

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
جداسازی روکش و لخت کردن سیم به صورت صحیح

آموزش تصویری ۴ روش جداسازی روکش و لخت کردن سیم به صورت صحیح

کارهای فنی همیشه با دو عنصر اصلی دقت و احتیاط همراه بوده اند. استفاده صحبح از وسایل و احتیاط در انجام کارها معمولا توسط تجربه دیگران به ما انتقال داده می شد و یا با حضور یک فرد متخصص همراه بود. اما امروزه تمامی این اطلاعات به راحتی توسط شبکه اینترنت برای استفاده هرشخص اشتراک گذاری شده است. حال اگر درحال کار برروی یک پروژه برقی هستید ، در کلاسیک وب با آموزش تصویری روش جداسازی روکش و لخت کردن سیم به صورت صحیح همراه باشید.

آموزش جداسازی روکش دور سیم به طور صحیح

How to Strip Wire

در ادامه مطالبی مانند بررسی آموزش اتصال و بست صحیح سیم برق ، آموزش لحیم کاری حرفه ای و اشتباهات خطرناک در سیم کشی برق ، امروز نیز به یکی دیگر از مسائل فنی ، یعنی جداسازی روکش سیم ها می پردازیم. استفاده از ابزارهای برش سیم آسان است و این ابزارها امروزه در طرح های متنوعی ارائه می شوند تا سیم ها با هراندازه و نوعی را پوشش دهند. همچنین شما می توانید از یک چاقوی ساده برای برش و برداشتن عایق استفاده کنید، اما بعضی از سیم ها مانند سیم های آهنربایی دارای روکش نازک مینایی هستند که ممکن است استفاده از چاقو سبب آسیب دیدن سیم شود. در این نوع موارد معمولا بهترین گزینه برای لخت کردن سیم استفاده از یک سطح ساینده مانند کاغذ ماسه ریز است.

استفاده از ابزار لخت کننده سیم

انتخاب ابزار مناسب

انتخاب ابزار مناسب

این ابزار همانند انبردست است که تعدادی شکاف در تیغه دارد. این شکاف ها در اندازه های متفاوت برای انواع سیم قرارداده شده اند. طیف های مختلفی برای انواع سیم وجود دارد ، مانند سیم های برقی ، کابل های کواکسیال یا سیم های نازک ارتباطی. شما می توانید لخت کننده متاسب با سیم خود را به صورت آنلاین یا در فروشگاه های ابزار فروشی پیدا کنید.

انتخاب شکاف مناسب

انتخاب شکاف مناسب

شکاف مطابق با سیم خود را پیدا کنید. برای مثال اگر شما سیم ۱۶ گرمی دارید ، شکاف علامت گذاری شده ۱۶ را پیدا کنید. اما اگر نوع سیم خود را نمی شناسید یا ابزارتان برچسب گذاری نشده است ، سیم را در هر سطح قرار دهید تا شکاف مناسب پیدا شود.(سیم باید کاملا داخل شکاف قرارگیرد)

شروع به کار با ابزار

شروع به کار با ابزار

نوک سیم را در شکاف مناسب قرار دهید.(دو تا سه سانتی از انتهای سیم) سپس فک های ابزار را به آرامی ببندید. توجه داشته باشید که اگر از شکاف مناسبی برای سیم استفاده نمی کنید از فشار دادن بیش از حد ابزار خودداری کنید تا سیم آسیبی نبیند.

قطع کامل

قطع کامل

برای اطمینان از قطع شدن عایق ، بعد از اینکه فک های ابزار در اطراف سیم بسته شد ، ابزار را به دقت در سیم بچرخانید. این کار تضمین می کند که عایق سیم به طور کامل جداشده است.

جداسازی ضایعات سیم و کابل

جداسازی ضایعات سیم و کابل

لخت کننده را به سمت انتهای سیم بکشید تا ضایعات عایق جدا شوند. فک های ابزار را بسته نگه دارید و آن را به سمت انتهای کوتاه سیم بکشید.

جداسازی سیم مس از کابل با استفاده از چاقو

شروع به کار

شروع به کار

چاقوی ابزار را به آرامی روی سیم نگه دارید. سیم را روی یک سطح مسطح قراردهید. از یک دست برای نگه داشتن چاقوی ابزار (در حدود دو تا سه سانتی متر) از انتهای سیم استفاده کنید. چاقو را روی نقطه قطع نگه دارید.

قطع روکش در نقطه مدنظر

قطع روکش در نقطه مدنظر

سیم را زیر تیغ چاقو بچرخانید تا نقطه قطع در تمام قسمت های اطراف عایق مشخص شده و بتوانید به راحتی روکش را جدا کنید. اگر نمی خواهید چاقو را به سختی فشار دهید ابتدا عایق اولیه را با دست جدا کنید تا به قسمت های بعدی برسید. بهتر است این روش را ابتدا روی سیم های بی استفاده امتخان کنید.

جداسازی ضایعات عایق

جداسازی ضایعات عایق

حالا برای جداسازی مس از پلاستیک سیم را در خط ایجاد شده خم کرده و عایق را جدا کنید. نوک سیم را به سمت بالا و پایین خم کنید تا به صورت کامل جداسازی انجام شود. هنگامی که عایق در خط جدا شد ، آن را از نوک سیم به بیرون بکشید.

استفاده از ابزار نگه دارنده

بهتر است قبل از شروع برش حتما یک جفت دستکش کلفت در دست داشته باشید.

شروع به کار

شروع به کارعایق

انتهای سیم را درون یک گیره نصب شده یا یک ابزار نگه دارنده قراردهید. به این ترتیب شما می توانید از هر دو دست برای برش عایق و بیرون کشیدن آن استفاده کنید. با یک تیغه تیز عایق را برش دهید.  بهتر است به جای استفاده از یک چاقوی دندانه دار از تیغ های لبه مسطح استفاده کنید.

جداسازی عایق

جداسازی عایق

عایق را از رسانای فلزی جدا کنید. سیم را به صورت افقی بکشید و با یک دست عایق را از انتهای سیم در گیره بکشید. انتهای عایق را بگیرید و با تیغه قطع کنید.

دستگاه های جدا کردن پلاستیک سیم

دستگاه های جدا کردن پلاستیک سیم

اگر سیم های زیادی برای جداسازی عایق دارید بهتر است از دستگاه دستگاه جدا کننده کابل از مس سیم استفاده کنید. این دستگاه جداساز مس و.. از پلاستیک می توانند به مقدار انبوه ، روکش سیم ها را با کیفیت قابل قبولی از قسمت فلزی جدا کنند.

استفاده از مگنت آهنربایی و سطح ساینده (سنباده)

تهیه موارد اولیه

تهیه موارد اولیه

یک قطعه کوچک از کاغذ سنباده را به صورت ریز ، خرد کنید. یک تکه کاغذ ماسه ای ماننده ۲۲۰ رنده تهیه کنید. قطعه مربع کوچکی به اندازه پنج سانتی متر را برش دهید. اگر کاغذ ماسه ای در دسترس نیست ، می توانید از دو سنباده استفاده کنید.

شروع به کار

شروع به کار

کاغذ سنباده را در انتهای سیم بپیچید. مربع کاغذ سنباده را به نصب اطراف نوک سیم خود ببندید. کاغذ ماسه ای را طوری قراردهید که از سیم تا حدود دو تا سه سانتی متر پیچیده شود. اگر از دو سنباده استفاده میکنید یکی را در بالای نوک سیم و دیگری را در زیر آن قرار دهید.

ساییدن سنباده

ساییدن سنباده

سیم را از طریق سنباده بکشید تا از روکش جدا شود. برای فشردن سنباده ها از یک دست استفاده و از دست دیگر برای کشیدن سیم روی کاغذ ماسه ای استفاده کنید. سیم را بچرخانید و دوباره آن را بکشید تاهمه سطح آن با کاغذ تماس یابد. این روند را تا زمانی که طول مطلوب سیم را از بین ببرید ، تکرار کنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز با بررسی چگونگی جداسازی عایق سیم ها همراه شما بودیم. آیا این مطلب برایتان مفید بود؟ نظر شما درباره این روش ها و روش های دیگر چیست؟ می توانید نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را در این زمینه در بخش دیدگاه این پست مطرح کنید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب