مطلب فعلی :

آموزش کامل تصویری تنظیم ، حذف و ایجاد کادر بندی در ورد

رفتن به بالا

آموزش کامل تصویری تنظیم ، حذف و ایجاد کادر بندی در ورد

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها
آموزش تصویری تنظیم ، حذف و ایجاد کادر بندی در ورد

آموزش کامل تصویری تنظیم ، حذف و ایجاد کادر بندی در ورد

ایجاد کادر بندی و حاشیه از امکانات جالبی است که در نرم افزار ورد در اختیار شما قرار داده شده است. با استفاده از این قابلیت می توانید انواع کادر ها از متن گرفته تا عکس و تصویر را به شیوه های مختلف به عنوان حاشیه ای بر صفحه ورد خود قرار دهید. شما می توانید این کادرها را به همه صفحات یا تنها بخشی از ان ها اضافه نمایید. بنابراین در این مطب کلاسیک وب با ما همراه باشید تا به آموزش ایجاد کادر دور متن در ورد بپردازیم.

نحوه ایجاد کادر بندی در ورد Word 2003 ، ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۶ و سایر نسخه ها

How to Add Custom Page Border to an Entire Page in Word

پیش از این در کلاسیک وب به آموزش تصویری ایجاد و نوشتن پاورقی در ورد (Word) و همچنین آموزش کامل شماره گذاری صفحات در ورد پرداخته شده است. در راستای آموزش قابلیت های ورد استفاده از قابلیت های مختلف نرم افزار ورد در این مطلب به آموزش تصویری تنظیم ، حذف و ایجاد کادر بندی در ورد خواهیم پرداخت.

آموزش تنظیم و ایجاد کادر دور صفحه در ورد ۲۰۱۶، ۲۰۱۳، ۲۰۱۰ و..

برای تنظیم کادر در ورد اول از همه نشانگر موس را در ابتدای سند ورد یا در ابتدای بخشی از سند که می خواهید کادربندی شود قرار دهید. سپس روی تب Design کلیک کنید.

ایجاد کادر در ورد 2007

در بخش Page Background از این تب، روی Page Borders کلیک کنید.

کادر بندی در ورد

پنجره ای تحت عنوان Borders and Shading نمایش داده خواهد شد. در تب Page Border با استفاده از Setting نوع کادر مورد نظر خود را مشخص کنید. سپس استایل، رنگ و عرض آن را با استفاده از گزینه های موجود در این پنجره معین کنید. در بخش راست پیش نمایشی از این کادر نمایش داده می شود. اگر نمی خواهید این کادر برای هر ۴ سمت صفحه اعمال شود در پیش نمایش کادر بر روی آن سمتی که می خواهید حذف شود کلیک کنید.

کادر دور صفحه در ورد 2013

حالا باید مشخص کنید که کدام یک از صفحات را برای کادر انداختن در ورد مدنظر دارید. از لیست Apply to یکی از گزینه ها را انتخاب کنید. این گزینه ها شامل Whole document برای کل سند، This section برای بخش کنونی، This section – First page only برای صفحه اول از بخش کنونی و This section – All except first page برای بخش کنونی به جز صفحه اول می باشد. اگر می خواهید کادر صفحه را به یکی از صفحات میانی اضافه کنید کافی است که درست قبل از صفحه مورد نظر خود یکی Section Break قرار دهید.

ایجاد کادر دور متن در ورد

برای تغییر مکان نمایش کادر دور صفحه نیز می توانید حاشیه آن ها را تغییر دهید. برای این کار در همین صفحه روی Options کلیک کنید.

کشیدن کادر دور متن

از لیست Measure from یکی از گزینه های Edge of page یا Text را انتخاب کنید. جهت کشیدن کادر دور متن گزینه Text را انتخاب نمایید تا حاشیه پیش فرض بر اساس آن تغییر کند و همه گزینه های موجود در بخش Options فعال شوند. در نهایت روی دکمه OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

کادر در word 2016

گزینه Setting در پنجره Borders and Shading به شما این امکان را نیز می دهد که یک باکس مناسب، سایه برای حاشیه و حتی حاشیه ای سه بعدی برای کادر مورد نظر اضافه کنید. همچنین با استفاده از Custom خواهید توانست تنظیمات مختلفی را برای کادر کشی در ورد طبق سلیقه و نظر خود اعمال کنید. همچنین با کمک لیست Art قادر به ایجاد یک حاشیه گرافیکی خواهید بود.

کادر گذاری در ورد 2016

برای مثال در تصویر زیر از یکی از این حاشیه های گرافیکی استفاده شده است (به گوشه بالای سمت راست کادر توجه کنید).

کادر کشی در ورد

در صورتی که پس از ایجاد کادر دور صفحه در ورد از آن رضایت ندارید برای حذف کادر در ورد از پنجره Borders and Shading بخش Borders ، Page Border و.. را روی None قرار دهید.

حاشیه و کادر گذاری در در ورد ۲۰۰۳

ورد ۲۰۰۳ از قدیمی ترین نسخه های ورد است که البته هنوز توسط بسیاری از کابران کامپیوتر استفاده می وشد. بنابراین از آنجا که تنظیمات این نسخه تفاوت اساسی با نسخه های پس از خود دارد در ادامه به آموزش ایجاد کادرهای گرافیکی حجهت بهره بردن از یک کادر دور متن زیبا در آن خواهیم پرداخت. در قدم اول باید از طریق منوی Insert و گزینه Picture وارد بخش Clip Art شوید. در باکس جستجوی کلمه Border را تایپ کنید. با این کار دسته ای از تصاویری که برای ایجاد کادر می توانید استفاده کنید را مشاهده می کنید. برخی از آن ها مثل تصویر زیر کل صفحه را پوشش می دهند.

حاشیه در ورد 2003

برخی از این تصاویر نیز تنها بخش های از صفحه را پوشش می دهند.

کادر کشی در ورد

برخی نیز مثل تصویر زیر فقط در یک جهت اقدام به ایجاد کادر گرافیکی می کنند.

کشیدن کادر دور متن

اما قبل از انتخاب یکی از این تصاویر ابتدا از طریق منوی View به بخش  Header and Footer بروید. با این کار هدر صفحه فعال می شود. حالا دوباره به مسیر Insert > Picture > Clip Art بروید. حالا یکی از تصاویر مدنظرتان را برای ایجاد کادر دور صفحه انتخاب کنید. نتیجه چیزی شبیه به تصویر زیر خواهد شد.

کشیدن کادر دور متن

همانطور که مشاهده می کنید تصویر تنها در هدر صفحه قرار گرفته است و البته آن را هم بسیار بزرگتر کرده است. برای درست کردن این مساله تصویر را باید به اصطلاح در پشت متن float کنیم تا در کنار آن قرار بگیرد. برای این کار ابتدا بر روی تصویر کلیک کنید تا نوار ابزار Picture نمایان شود.

کادر دور متن زیبا

حالا روی دکمه Text Wrapping کلیک کنید و از منوی ظاهر شده گزینه  Behind Text را انتخاب نمایید.

ایجاد کادر دور متن در ورد

حالا تصویر مورد نظر به خوبی در جای خود قرار گرفته است.

کادر دور متن زیبا

شما می توانید با استفاده از موس و کشیدن تصویر به جهات گوناگون آن را به اندازه مدنظر خود در آورید.

کادر بندی در ورد

همچنین با کمک پنجره Format Picture قادر به تعیین اندازه و مکان قرارگیری تصویر به عنوان کادر خواهید بود. این کار را می توانید از طریق مسیر Format > Picture > Layout: Advanced انجام دهید.

تنظیم کادر در ورد

استفاده از تصاویر خاص به عنوان کادر در ورد ۲۰۰۳

گاهی اوقات می خواهید یک تصویر خاص به عنوان کادر در سند شما قرار بگیرد. به این شکل که این تصویر بارها تکرار شود تا به شکل یک کادر در دور متن در آید. برای این کار ابتدا باید تصویر مورد نظر خود را انتخاب کنید. فرض می کنیم که شما تصویر زیر را انتخاب نموده اید.

ایجاد کادر دور متن در ورد

حالا قبل از هر چیز باید یک کادر موقت بسازید. برای این کار روی Options کلیک کنید و مقدار From edge of page را به ۳۱ تغییر دهید.

ایجاد کادر دور متن در ورد

با این کار کادری به شکل زیر خواهید داشت.

کشیدن کادر دور متن

حالا از منوی View گزینه Header and Footer را انتخاب کنید تا هدر فعال شود. حالا تصویر مورد نظرتان را در آن قرار دهید و همچنین میتوانید با دانلود حاشیه برای ورد در اینترنت از تصاویر بهینه شده برای اینکار استفاده کنید.

کشیدن کادر دور متن

طبق آموزشی که در مرحله قبلی داده شد تصویر را flat نمایید. حالا روی تصویر دابل کلیک کنید و در پنجره باز شده به تب Size بروید. مطمئن شوید که گزینه Lock aspect ratio فعال است. سپس اندازه را به مقدار مناسب تغییر دهید. در این مثال ۲۵% کافی خواهد بود.

ایجاد کادر دور متن در ورد

حالا تصویر را انتخاب کرده و دکمه های Ctrl + D را بزنید تا چندین بار تکرار شود. هر کدام از کپی ها را در مکان های مد نظر خود قرار دهید.  یکی از کپی ها را انتخاب کرده و Shift+click را بزنید تا بقیه آن ها نیز به حالت انتخاب در آیند.

دانلود حاشیه برای ورد 2016

از نوار ابزار toolbar گزینه Align or Distribute را از منوی Draw انتخاب کنید. روی Align Top کلیک کنید. با این کار تصاویر مد نظر ما در بالای کادر صفحه قرار خواهند گرفت.

دانلود حاشیه برای ورد 2016

حالا دوباره با انتخاب همه تصاویر کپی شده به مسیر Draw > Align or Distribute > Distribute Horizontally بروید.

کادر در word 2010 ، 2013 و..

این فرایند را برای قرار دادن تصاویر بیشتر در پایین و کناره های صفحه تکرار کنید.  از مسیر Draw > Align or Distribute > Distribute Vertically برای قرار دادن تصاویر در دو سمت چپ و راست استفاده نمایید. .قتی کارتان تمام شد همه تصاویر را انتخاب کرده و از مسیر Draw > Group آن ها را تبدیل به یک گروه کنید.

کادر انداختن در ورد 2013

حالا می توانید آن را ذخیره کنید. کلیدهای Alt + F3 را بزنید و نامی برای ان انتخاب نمایید. از آنجا که این تصویر در بین استایل های مربوط به هدر ذخیره خواهد شد می توانید از طریق منوی AutoText در نوار ابزار Header and Footer به آن دسترسی پیدا کنید.

کادر انداختن در ورد 2013

مرحله نهایی نیز حذف کادر موقتی که در ابتدای کار تشکیل داده بودید است.

استفاده از تصاویر خاص به عنوان کادر در ورد ۲۰۱۳، ۲۰۱۰، ۲۰۰۷

پیش از این در بخش اول این مطلب به طور مختصر اشاره ای به قرار دادن کادر گرافیکی در این نسخه ها از ورد شد. اما اگر بخواهیم تصاویر مدنظر خودمان را به عنوان حاشیه و کادر صفحه مورد  استفاده قرار دهیم یا از شکل هایی خاص که در ورد در اختیار قرار گرفته است استفاده کنیم دو راه پیش رو خواهیم داشت. در راه اول ابتدا در بالای صفحه دابل کلیک کنید تا بخش  Header & Footer Tools باز شود. سپس روی  Clip Art کلیک کنید. با این کار بخشی در سمت راست صفحه باز خواهد شد که از طریق آن می توانید به جستجو و درج تصاویر مورد نظر خود در صفحه ورد بپردازید.

کادر دور صفحه در ورد 2013

با درج تصویر، Picture Tools نمایش داده خواهد شد. در این بخش می توانید همه تنظیمات از قبیل اندازه، ابعاد و مکان تصویر را مشخص کنید.

کادر دور صفحه در ورد 2013

برای قرار دادن تصاویر تکراری به عنوان کادر صفحه ابتدا نیاز به استفاده از drawing canvas خواهیم داشت. برای این کار طبق مراحل زیر پیش بروید:

به مسیر Page Layout > Page Background > Page Borders بروید و کادر بندی در ورد را مطابق آموزش هایی که تا اینجا داده شد انجام دهید.

دانلود حاشیه برای ورد 2016

سپس در بالای صفحه دابل کلیک کنید تا بخش تنظیمات مربوط به هدر باز شود. از تب Insert بر روی Shapes کلیک کنید. از پایین صفحه باز شده New Drawing Canvas را انتخاب نمایید.

کادر در word 2016

محدوده ایجاد شده تحت عنوان canvas را به اندازه دلخواه خود درآورید. سپس تصویر مورد نظر خود را در آن درج کرده و کپی کنید تا چندین بار تکرار شود. در اینجا می توانید از فرمان های Align و Distribute استفاده کنید.

کادر دور صفحه در ورد 2013

پس از ایجاد و گروه بندی کادر مورد نظر به تب Insert رفته و از بخش Text روی Quick Parts کلیک کنید. در نهایت گزینه Save Selection to Quick Part Gallery را انتخاب کنید تا کادر مورد نظر شما ذخیره شود.

کادر گذاشتن در ورد 2016

اگر می خواهید در نرم افزار ورد از نمودار استفاده کنید پیشنهاد می کنیم حتما مطلب آموزش کامل رسم نمودار درختی، خطی، شاخه ای، میله ای در ورد را در کلاسیک وب بخوانید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب به آموزش تصویری تنظیم ، حذف و ایجاد کادر بندی در ورد ۲۰۰۳ ، ۲۰۰۷ ، ۲۰۱۳ ، ۲۰۱۶ و.. پرداختیم. اگر شما از روش های دیگری برای انجام این کار استفاده می کنید می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب