مطلب فعلی :

آموزش کامل تصویری و گام به گام نصب ویندوز از روی فلش مموری

رفتن به بالا

آموزش کامل تصویری و گام به گام نصب ویندوز از روی فلش مموری

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها

آموزش کامل تصویری و گام به گام نصب ویندوز از روی فلش مموری

اگر بخواهید ویندوز را روی سیستمی نصب کنید که دارای درایو DVD نباشد و یا نیاز به یک ابزار قابل حمل دارید که بتوانید با استفاده از آن روی چندین سیستم ویندوز نصب کنید، ایجاد یک فلش مموری قابل اجرا برای نصب ویندوز می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد.تمامی نسخه های جدید ویندوز قابلیت نصب از طریق فلش را دارند به علاوه اینکه برای ویندوز ۷ ، ویستا و نسخه های قدیم تر نیاز به دیسک نصب ویندوز یا فایل ایمیج (ISO) دیسک نصب ویندوز دارید. در ادامه با آموزش کامل تصویری نصب ویندوز از روی فلش مموری با ما همراه باشید.

آموزش کامل نحوه نصب ویندوز ۷ ، ۸ ، ۸٫۱ و ویندوز ۱۰ با استفاده از فلش مموری

How to Install Windows from a USB Flash Drive

قبلا آموزش ایجاد فلش بوتیبل برای ویندوز،لینوکس و مک را در کلاسیک وب داده ایم. هم چنین نصب و اجرای اندروید روی کامپیوتر را با استفاده از فلش آموخته ایم. در آموزش امروز، ما نصب ویندوز از طریق فلش مموری را برای ویندوزهای ۸، ۸٫۱ و ۱۰ به شما آموزش می دهیم.با ما همراه باشید.

آموزش نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش

 Ensure that your flash drive is empty and has at least 4 GB

ابتدا از خالی بودن فلش و داشتن حداقل ۴ گیگ فضای خالی مطمئن شوید . تمامی فایلهای روی فلش شما بعد از اضافه شدن فایلهای نصب ویندوز پاک خواهند شد. برای ایجاد فایلهای نصب ویندوز نیاز به حداقل ۴ گیگ فضای خالی هست.

 Download the Windows 10 Media Creation

ابزار  Windows 10 Media Creation را دانلود کنید. این ابزار باعث می شود بتوانید درایو فلش خود را به درایو نصب ویندوز ۱۰ تبدیل کنید و برای این کار نیازی به استفاده از ویندوز ۱۰ ندارید. این ابزار را می توانید به صورت رایگان از سایت ماکروسافت و در آدرس زیر  نیز دانلود کنید:

microsoft.com/en-us/software-download/windows10

معمولا سیستمهای جدید همگی ۶۴ بیتی هستند اما شما می توانید با رفتن به قسمت مشخصات ویندوزتان، از ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن سیستم خود مطلع شوید.به یاد داشته باشید که برای استفاده از این ابزار نیاز است از دسترسی ادمین (administrator) برخوردار باشید.

Run the media creation tool

ابزار Windows 10 Media Creation را اجرا کرده و روی گزینه  “Create installation media for another PC”کلیک کنید. سپس از شما درباره نسخه ویندوز ۱۰ که می خواهید دانلود کنید سوال خواهد شد.اگر می خواهید از نسخه Home و یا Starter ویندوزهای ۷ یا ۸ به ویندوز ۱۰ ارتقا دهید بهتر است نسخه Home ویندوز ۱۰ را انتخاب کنید.اگر از نسخه Professional و یا Ultimate ویندوزهای ۷ یا ۸ میخواهید این ارتقا را انجام دهید، گزینه Windows 10 Pro را انتخاب کنید.اگر ارتقا از ویندوزهای قبلی را ندارید هر نسخه ای از ویندوز ۱۰ که می خواهید را انتخاب کنید. ارتقا از ویندوزهای ۷ و ۸ تا تاریخ جولای ۲۰۱۶ به صورت رایگان در دسترس است.

 Select "USB flash drive

“USB flash drive” را انتخاب کنید.با این کار ابزار به صورت خودکار فلش شما را فرمت میکند تا بتوانید فایلهای نصب ویندوز را اضافه کنید. همه فایلهای موجود در فلش با این کار پاک خواهند شد، بنابراین قبل از این کار فایلهای مهم خود را از روی فلش برداشته و در جایی ذخیره کنید.

 Wait for the download and creation process to complete

در ادامه مرحله دانلود و پروسه ایجاد فایلها است و برای این کار نیاز به ۴ گیگ فضا هست.پس از پایان دانلود روی “Finish” کلیک کنید.

Upgrade a Windows

اگر فلش را برای سیستمی که در حال حاضر روی آن ویندوزهای ۷ و ۸ نصب است آماده میکنید و میخواهید از مزایای ارتقا رایگان استفاده کنید، باید از ابزار ارتقا قبل از نصب استفاده کنید. با این کار، کامپیوتر شما در مایکروسافت برای مطمئن شدن از معتبر بودن Product key ثبت می شود.اگر نخواهید ارتقا را انجام دهید تا زمانی که Product key را ارائه نکنید(با نسخه قبلی ویندوز را نصب کنیدو از اول تلاش کنید) قادر به فعال کردن ویندوز ۱۰ نخواهید بود. بر روی سیستمی که میخواهید ویندوز آن را به ۱۰ ارتقا دهید ابزار Windows 10 Media Creation را اجرا کنید.سپس گزینه “Upgrade this PC now” را انتخاب کنید و مراحل را برای نصب ویندوز ۱۰ دنبال کنید. نگران فایلهای خود نباشید زیرا که هیچ کدام را از دست نخواهید داد. بعد از ارتقا به ویندوز ۱۰،از فلش خود برای نصب ویندوز در هر زمان می توانید استفاده کنید.

Upgrade a Windows

فلش را به سیستمی که می خواهید ویندوز روی آن نصب کنید وصل کنید و با استفاده از آن ویندوز ۱۰ با فلش روی سیستم مورد نظر نصب کنید. اگر میخواهید نسخه های قدیمی تر ویندوز را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهید، مطمئن شوید که Product key معتبر را دارید و یا کامپیوتر شما برای این ارتقا رایگان ثبت شده است.

Boot your computer from the USB drive

سیستم را با فلش بوت کنید. مراحلی که برای این کار باید دنبال کنید به سیستمی که از آن استفاده میکنید وابسته است. به طور معمول، باید با باز کردن قسمت بایوس کامپیوتر و تغییر در اولویت بوت شدن سیستم این کار انجام شود. کامپیوترهای جدیدتر به جای بایوس از UEFI استفاده می کنند که اگر از ویندوز ۸ استفاده میکنید دسترسی به آن راه مخصوص خود را دارد.

با راه اندازی مجدد کامپیوتر و پس از نمایش لوگو سازنده آن،با فشار دادن یکی از کلیدهای F2,F10,F11 و یا Del به منوی بوت سیستم وارد شوید. سپس درایو فلش را در اولویت اول قرار دهید.اگر کامپیوتر شما بدون نمایش لوگوی سارنده به طور مستقیم وارد ویندوز ۸ می شود،با فشار همزمان کلیدهای Win و C وارد تنطیمات شوید.  با انتخاب “Change PC setting” و سپس انتخاب “Update and Recovery”، وارد گزینه ی “Recovery Options” شوید. سپس گزینه “Restart now” را از قسمت “Advanced Startup” انتخاب کنید. در منوی بوت،”Troubleshoot ” را انتخاب کنید و سپس روی “Advanced options”کلیک کنید.برای باز شدن منوی UEFI،روی گزینه “UEFI Fireware Setting”کلیک کنید. با مشاهده منوی بوت می توانید ترتیب بوت شدن را تغییر داده و فلش را در اولویت اول قرار دهید.

 Press a key to start the installation

پس از انجام تنظیمات فوق و ریستارت شدن مجدد پیغامی مبنی بر فشار دادن کلید برای بوت شدن از روی سی دی یا دی وی دی میبینید و اگر فلش را در اولویت اول قرار داده باشید با فشار کلید ،نصب ویندوز شروع خواهد شد.

 Select your language and input settings.

قبل از شروع نصب ویندوز ۱۰ از روی فلش مموری ،زبان و تنطیمات صفحه کلید خود را باید انتخاب کنید. زبانی که در اینجا انتخاب میکنید، زبان پیش فرض ویندوز شما خواهد بود.

Click "Install now" to begin installation.

روی گزینه “Install now” برای شروع نصب ویندوز کلیک کنید.

Skip the product key

اگر در حال ارتقا ویندوز هستید،در مرحله ای که از شما Product key خواسته می شود، روی گزینه Skip یا Do this later کلیک کنید. با این کار بعد از نصب ویندوز ۱۰، مایکروسافت به صورت خودکار ثبت ارتقا به ویندوز ۱۰ برای سیستم را چک خواهد کرد. اگر Product key ویندوز ۱۰ را دارید در اینجا وارد کنید.

Select "Custom"

“Custom” را برای نوع نصب انتخاب کنید. زیرا قادر خواهید بود پارتیشن ویندوز را به طور کامل فرمت کنید و با نصب ویندوز جدید،فایلهای موجود در این درایو پاک خواهند شد.

Select the hard drive partition

پارتیشن مورد نظرتان برای نصب ویندوز را انتخاب کنید.می توانید با حذف کردن و گسترش پارتیشن های فعلی،پارتیشن جدیدی برای نصب ویندوز خود بسازید. معمولا سایز پارتیشن برای نصب ویندوز باید حداقل ۲۰ گیگ باشد. در صورتی که برای انجام اینکار تخصص کافی ندارید حتما از افرارد متخصص در این زمینه کمک بگرید چراکه اشتباه در این مرحله باعث از دست رفتن کل اطلاعات هارد دیسک شما خواهد شد !

Proceed through the Windows installation

مراحل را برای نصب ویندوز با کلیک بر روی دکمه Next ادامه دهید. از شما درخواست تعیین پسورد ورود و سوال امنیتی خواهد شد که با دقت آنها را انتخاب کنید. همچنین بعدا میتوانید این تنظیمات را از منوی Setting میتوانید تغییر دهید.

 Start using Windows 10

بعد از تکمیل مراحل نصب ویندوز با فلش مموری ،به ویندوز ۱۰ جدیدتان وارد می شوید.ا گر صفحه شما کشیده شده و یا مناسب مانیتورتان نیست،نیاز به نصب درایورهای گرافیک متناسب با سازنده تان را دارید که سه سازنده معمول کارت های گرافیک Nvidia ,AMD و Intel هستند.با توجه به سازنده کارت گرافیک سیستم، با آپدیت ویندوز شاید قادر به نصب این درایورها باشید همچنین میتوانید از ۱۱ ابزار برتر آپدیت ، نصب و دانلود خودکار درایور های لپ تاپ و کامپیوتر که قبلا در ازنل وب معرفی کردیم استفاده کنید.

در پایان این بخش پیشنهاد میکنیم با مطالعه آموزش های قبلی کلاسیک وب می توانید از ویندوز ۱۰ بهتر استفاده کنید و با آن بیشتر آشنا شوید.

آموزش کامل نصب ویندوز ۸٫۱ با فلش مموری

Download the Media Creation

ابزار  Media Creation Tool را که در بخش اول معرفی شد به صورت رایگان دانلود کنید. اگر فایل ایزو ویندوز ۸٫۱ را دارید مراحل بعد را دنبال کنید.

 Insert a USB drive

فلشی با ظرفیت حداقلی۴ گیگ را به سیستم وصل کنید.

Run the Media Creation Tool

Media Creation Tool را اجرا کنید و نسخه مورد نظرتان را انتخاب کنید و مطمئن شوید که کلید محصول این نسخه را دارید.

Select "USB flash drive

درایو فلش را انتخاب کنید. اگر چندین فلش به سیستم وصل باشند، از شما خواسته می شود که یکی را انتخاب کنید.

Wait for the download to complete

منتظر بمانید تا دانلود کامل شود و فایلهای نصب ویندوز ۸٫۱ روی فلش اضافه شود. اگر از اینترنت با سرعت کم استفاده می کنید ممکن است این مرحله کمی زمانبر باشد.

nsert the USB drive

بعد از اینکه Media Creation Tool ایجاد فایلهاروی فلش را به پایان رساند،فلش شما برای نصب ویندوز ۸٫۱ آماده است.

Set the computer to boot from the USB

با راه اندازی مجدد کامپیوتر و پس از نمایش لوگو سازنده آن،با فشار دادن یکی از کلیدهای F2,F10,F11 و یا Del به منوی بوت سیستم وارد شوید. سپس درایو فلش را در اولویت اول قرار دهید. با اینکار کامپیوتر در ابتدا تلاش میکند از درایو فلش به جای درایو هارد بوت شود.

Press a key to start the Windows installation

برای بوت شدن از روی فلش از شما خواسته می شود هر کلیدی را فشار دهید.

Choose your language and keyboard

زبان و تنظیمات صفحه کلید را در این مرحله انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که زبان انتخاب شده در اینجا، زبان پیش فرض ویتدوز شما خواهد بود.

 Enter your key.

در مرحله بعدی نیاز است قبل از شروع نصب ویندوز، Product key معتبر را برای ویندوز ۸٫۱ وارد کنید.

Select the "Custom"

برای نصب ویندوز، از گزینه “Custom” استفاده کنید،نصب ویندوز روی هر پارتیشنی باعث پاک شدن داده های  قبلی خواهد شد.انتخاب این گزینه زمانی که در حال عیب یابی ویندوز هستید ،نسخه قدیمی تر را به جدید ارتقا می دهید و یا ویندوز را روی کامپیوتر جدید نصب میکنید پیشنهاد می شود.

 Select the partition

از بین پارتیشن های موجود، یکی را برای نصب ویندوز انتخاب کنید.اگر در حال ارتقا از نسحه های قدیمی به ۸٫۱ هستید، بهتر است همان پارتیشنی که ویندوز روی آن نصب است را انتخاب کنید.

 Wait for Windows to install.

پس از انتخاب پارتیشن،مرحله نصب ویندوز آغاز می شود که ممکن است برای کامل شدن حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان ببرد.

 Set your personalization options

با پایان نصب ویندوز از ر.ی فلش مموری، سیستم راه اندازی مجدد خواهد شد و ویندوز ۸٫۱ از شما می خواهد مواردی را برای شخصی سازی ویندوز مثل انتخاب اسم برای سیستم انجام دهید. شبکه های موجود نیز در اینجا نمایش داده می شوند.

Set your privacy settings.

بعد از آن تنظیمات مرتبط با امنیت را باید انجام دهید که دو حالت Express  و یا Custom دارد.اگر میخواهید چیزی را تغییر دهید از گزینه Customize و مراحل آن استفاده کنید اما اگر تغییری در نظر ندارید گزینه Use express setting را انتخاب کنید.

Sign in with your Microsoft Account.

با وارد شدن به حساب ماکروسافت خود، قادر خواهید بود که فایلها و تنطیمات ویندوز را با سایر دستگاه های ویندوزی sync کنید.برای این کار نیاز است به OneDrive دسترسی پیدا کنید. اگر حساب کاربری ندارید در این مرحله می توانید با استفاده از گزینه Create new account برای خود حساب جدیدی بسازید.

Start using Windows 8.1.

پس از پایان تنظیمات اولیه وارد صفحه ویندوزتان می شوید و می توانید از ویندوز ۸٫۱ خود استفاده کنید.

آموزش نصب ویندوز ۷ و ۸ از روی فلش درایو

Obtain an ISO file

اگر DVD نصب ویندوز ۷ و یا ۸ را دارید، می توانید با استفاده از آن یک فایل ISO بسازید.اما اگر DVD را در اختیار ندارید و Product key را دارید، می توانید از طریق سایت مایکروسافت فایل ISO را دانلود کنید. برای ساختن ISO ازDVD خودتان مراحل زیر را دنبال کنید:

برنامه ImgBurn برنامه ای رایگان است که می توانید با استفاده از آن فایلهای ISO بسازید.آنرا دانلود و نصب کنید. بعد از نصب این برنامه،DVD ویندوزتان را در کامپیوتر قرار داده و برنامه را اجرا کنید. گزینه “Create image file from disc” را انتخاب کنید. مطمئن شوید که درایو DVD انتخاب شده است. فولدری برای ایجاد مقصدی برای فایلهای نهایی ایجاد و برای آن اسمی مناسب انتخاب کنید.روی دکمه پایین سمت چپ را برای ایجاد فایلهای ISO کلیک کنید. در زمان ایجاد فایل های ISO از انجام دادن کارهای دیگر با کامپیوترتان خودداری کنید.

Download the Windows USB/DVD Download Tool

ابزار USB/DVD برای ویندوز را دانلود و نصب کنید. توجه کنید برای نصب این برنامه نیاز به NET Framework. دارید.

Insert a USB flash

فلش مورد نظرتان را به سیستم وصل کنید.

Run the Windows USB/DVD Download Too

برنامه Windows USB/DVD را اجرا کنید و مراحل را برای ساخت فلش قابل بوت شدن دنبال کنید.

Select your ISO file

در صفحه اول فایل ISO را انتخاب کنید.

 Select "USB device"

سپس “USB device” را انتخاب کنید. با اینکار فلش شما فرمت شده و فایلهای ویندوز روی آن قرار میگیرد.

Wait for the USB installation

برای ایجاد درایو فلش صبر کنید این کار ممکن است چند دقیقه زمان ببرد.

 Insert the USB drive

فلش مموری را به سیستمی که می خواهید ویندوز را روی آن نصب کنید وصل کرده و سیستم را با استفاده از آن بوت کنید. مراحلی که در ادامه باید دنبال کنید همانند مراحل نصب ویندوز ۸٫۱ است که در بالا آنها را توضیح داده ایم.

تجربه و نظر شما ؟

با آموزش بالا قادر خواهید بود یک فلش مموری برای نصب ویندوز روی هر سیستمی آماده کنید. تجربه شما برای نصب ویندوز از روی فلش  مموری چه بوده است؟

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب