مطلب فعلی :

آموزش کلیک وسط و کلیک راست موس با تاچ پد لپ تاپ ویندوز و مک بوک

رفتن به بالا

آموزش کلیک وسط و کلیک راست موس با تاچ پد لپ تاپ ویندوز و مک بوک

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها
کلیک وسط تاچ پد

آموزش کلیک وسط و کلیک راست موس با تاچ پد لپ تاپ ویندوز و مک بوک

با توجه به پیشرفت تکنولوژی همچنان موس های فیزیکی یکی از ابزار ضروری کامپیتور ها هستند ، اگر موس لپ تاپ همراهتان نباشد به جز کندی کار با تاچ پد، نداشتن کلیک وسط خیلی اذیت کننده خواهد بود. اگر نمی‌دانید کلیک راست و کلیک وسط لپ تاپ ویندوز یا مک بوک چگونه کار می‌کند پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

تنظیم کلیک وسط و کلیک راست موس در تاچ پد لپ تاپ ویندوز ۱۰ و مک بوک

Middle click and Right Click with two or three finger tap on lap top touch pad

در همه انواع موس با فشردن چرخ وسط، می‌توانید به عنوان کلیک وسط برای باز کردن لینک در تب جدید و بستن تب‌ها استفاده کنید، وب گردی بدون کلیک وسط سخت می‌شود.تاچ پد بعضی لپ تاپ‌ها امکان کلیک وسط را با کلیک آرام سه انگشت به تاچ پد دارند، و بسیاری دیگر این امکان را ندارند. برای فعال سازی این قابلیت باید در تنظیمات درایور تاچ پد آن را فعال کنید یا اول باید درایور مناسب را نصب کنید.

در حالت ایده آل بعضی لپ تاپ‌ها حالت تک کلیک را با یک ضربه آرام تک انگشتی به تاچ پد ، راست کلیک با ضربه دو انگشتی و کلیک وسط با سه انگشت را را از ابتدا دارند. در بعضی موارد که در ادامه توضیح خواهیم داد امکان فعال سازی وجود دارد و در رایانه‌های اپل استفاده از کلیک وسط نیاز به نصب برنامه جانبی و تنظیم دارد. قبلاً در کلاسیک وب بهترین کلیدهای ترکیبی میانبر کیبرد در برنامه ها و محیط ویندوز ۱۰ ، ۸٫۱  را معرفی کردیم با کمک این میانبرها و انواع کلیک در تاچ پد سرعت کار خود را افزایش دهید.

تنظیمات کلیک وسط و راست کلیک در تاچ پد ویندوز ۱۰ ، ۸ و ۷

برای تنظیم کلیک وسط یا راست کلیک موس در لپ تاپ به کنترل پنل بروید و از بخش Hardware and Sound تنظیمات موس را انتخاب کنید. بعد تب تاچ پد را باز کنید. نام این تب وابسته به درایور و سازنده تاچ پد است.

تنظیم تاچ پد

مطابق تصویر تب مربوط به تنظیمات تاچ پد این مدل ClickPad Settings است. حالا در همین تب وارد تنظیمات ClickPad Settings شوید. البته باز هم تاکید می‌کنیم امکان دارد در لپ تاپ شما این تب ظاهر متفاوتی داشته باشد اما روال کار و تنظیمات قطعاً مشابه است.

تنظیمات کلیک لپ تاپ

در پنجره باز شده گزینه‌های زیر Tapping برای ضربه چند انگشتی باید روشن باشد و در انتها گزینه Clicking را تیک بزنید و با زدن علامت چرخ دنده مقابل آن وارد تنظیمات اعمال کلیک چند انگشتی شوید. از بین آپشن‌های موجود کلیک با سه انگشت را به Middle Click یا همان کلیک وسط و کلیک با دو انگشت را به Secondry Click و تک انگشتی را به Left Click اختصاص دهید.

کلیک راست

امکان دارد تاچ پد اگر دارای دکمه‌های فیزیکی باشد، تنظیماتی برای حالت های مختلف فشردن دکمه‌های زیر تاچ پد مثل فشردن همزمان دو دکمه داشته باشد. که می‌توان آن را به کلیک وسط اختصاص داد.

تنظیم کلیک وسط و کلیک راست در تاچ پد‌های جدید لپ تاپ‌های ویندوز ۱۰

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنید و در تنظیمات کنترل پنل تنظیمات تنظیم تاچ پد را پیدا نکردید، احتمالاً تاچ پد شما از نوع Precision Touchpad است. در تنظیمات ویندوز ۱۰ به مسیر Settings > Devices > Touchpad بروید و منوی Taps را باز کنید و Middle Click را به کلیک سه انگشتی تنظیم کنید.همین کار را میتوانید با تنظیم Right Click نیز برای کلیک راست ویندوز در تاچ پد ویندوز ۱۰ تنظیم کنید.

تاچ ویندوز 10

اگر هیچکدام از این تنظیمات را نداشتید درایور تاچ پد شما نصب نشده است . اول باید درایور آن را نصب کنید و مراحل گفته شده را انجام دهید. به سایت سازنده لپ تاپ مراجعه کنید و درایور مخصوص مدل خود را دانلود و نصب کنید.

آموزش کلیک راست در مک بوک

برای راست کلیک در رایانه‌های اپل و مک بوک که دارای ترک پد (trackpad) هستند دو روش وجود دارد در روش اول همزمان با کلیک کلید Control را روی کیبرد نگه دارید. این آسانترین روش ممکن نیست . روش کلیک دو انگشتی که در ادامه خواهیم گفت آسانتر است.

کلیک راست مک بوک

کلیک راست دو انگشتی در تاچ پد مک بوک

در حالت معمول مک بوک‌های جدید ضربه دو انگشتی برای کلیک راست فعال است و کافی است با دو انگشت به آرامی به صفحه تاچ پد ضربه بزنید. اگر این روش فعال نبوداحتمالاً کلیک راست شما در گوشه سمت راست و پایین تاچ پد قرار دارد. یکبار تست کنید تا مطمئن شوید، برای این کار قسمت پایین و راست تاچ پد را به آرامی فشار دهید.
برای تغییر تنظیمات راست کلیک و بازگرداندن راست کلیک به ضربه دو انگشتی، ,وارد تنظیمات سیستم (System Preferences) شوید و در این قسمت Trackpad را انتخاب کنید. در این قسمت مشابه تصویر Secondary click‌ اگر راست کلیک روی گوشه راست و پایین تنظیم بود آن را به Two Finger click تغییر دهید. حالا یکبار کلیک راست را با ضربه آرام دو انگشت امتحان کنید.

کلیک راست در مک بوک

آموزش تنظیم کلیک وسط در مک بوک

برای تنظیم کلیک وسط با کلیک سه انگشت در تاچ پد مک بوک اپل، برنامه MiddleClick را دانلود و نصب کنید. مثل هر برنامه دیگری برای نصب فایل را از حالت فشرده خارج کنید و به دخل پوشه Applications بکشید.

برنامه کلیک وسط

برنامه را اجرا کنید. بعد از اجرا شدن گزینه برنامه مطابق تصویر در نوار منو ظاهر می‌شود. با نصب این برنامه ضربه سه انگشت مساوی با کلیک وسط خواهد بود. اما هنوز کار تمام نشده.

در مرحله بعد تنظیمات Trackpad در بخش تنظیمات سیستم را باز کنید.

تنظیمات موس مک بوک

گزینه Look up & data detectors را غیر فعال کنید.

اگر می‌خواهید همیشه کلیک وسط فعال و قابل استفاده باشد باید برنامه نصب شده را به لیست اجرای خودکار در هنگام روشن شدن اضافه کنید.


این بار در تنظیمات سیستم Users and Groups را باز کنید. روی Login Items کلیک کنید. علامت + را بزنید و برنامه Middleclick را به این لیست اضافه کنید.

بوت مک بوک

روش‌های معرفی شده نه تنها برای سرعت بخشی به کارها موثر است بلکه در مواقع ضروری که موس همراه لپ تاپ از کار می‌افتد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. حتی اگر تاچ پد لپ تاپ شما هم خراب شود جای نگرانی نیست و با کیبرد می‌توانید با آن کار کنید برای یادگیری به مطلبی که در کلاسیک وب درباره چگونگی کار با را کامپیوتر و لپ تاپ بدون موس منتشر کردیم را مطالعه کنید.

نظر و تجربه شما چیست؟

شما چه روش‌هایی برای استفاده بهتر از تاچ پد لپ تاپ ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۷ و مک بوک سراغ دارید ؟ تجربه و پیشنهاد خود را برای استفاده مفید تر و سریع تر از تاچ پد را با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب