مطلب فعلی :

آموزش گام به گام بستن و نصب باربند دوچرخه روی سقف و پشت ماشین

رفتن به بالا

آموزش گام به گام بستن و نصب باربند دوچرخه روی سقف و پشت ماشین

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
آموزش گام به گام بستن و نصب دوچرخه بند روی ماشین

آموزش گام به گام بستن و نصب باربند دوچرخه روی سقف و پشت ماشین

استفاده از دوچرخه و دوچرخه سواری همچنان محبوب است و آمار افزایشی نیز دارد. اما همچنان مواقعی هستند که نیاز است دوچرخه خود را با خودرو جا به جا کنیم. ایمن ترین و استاندارد ترین راه استفاده از باربند مخصوص دوچرخه است که در فروشگاه ها در دسترس است. امروز در کلاسیک وب روش گام به گام بستن و نصب باربند دوچرخه روی ماشین را آموزش خواهیم داد.

طریقه نصب دوچرخه بند پشت ماشین و باربند دوچرخه روی ماشین

How to Setup and Use a Car Boot Rack for Bike

دوچرخه سواری تفریح و همچنین ورزش پرطرفداری است. اما ممکن است دوست داشته باشید دوچرخه خود را به دل طبیعت ببرید و آنجا مشغول دوچرخه سواری شوید اما وقت یا توان کافی برای طی مسیر با دوچرخه را نداشته باشید. یا شاید هم بخواهید دوچرخه خود را به همراه خودتان به سفر ببرید. به هر دلیلی که احتیاج دارید با ماشین اقدام به جا به جا کردن دوچرخه کنید، پیشنهاد ما استفاده از باربند دوچرخه یا دوچرخه بند روی ماشین است.

انواع دوچرخه بند برای ماشین

دوچرخه بند خودرو در انواع مختلفی وجود دارند تا برای اکثر ماشین ها قابل استفاده باشند. اولین نکته در انتخاب نوع مناسب باربند دوچرخه، نوع ماشین شما است. دوچرخه بند ها در انواع مناسب برای نصب روی صندوق عقب، روی سقف و.. موجود هستند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم. روش بستن هر نوع هم بسته به طراحی آن در قسمت های مختلف ماشین انجام می شود.

دوچرخه بند عقب ماشین (Trunk Rack)

دوچرخه بند عقب ماشین (Trunk Rack)

دوچرخه بند صندوقی یا بار بند دوچرخه عقب ماشین یکی از اولین انتخاب ها و تقریبا ارزان ترین راه می باشد که تقریبا روی اکثر ماشین ها قابل استفاده می باشند. این مدل ها می تواند بسته به طراحی خود برای حمل یک تا سه دوچرخه استفاده شوند. این مدل روی درب صندوق ماشین در قسمت عقب وصل می شود و از بدنه عقب ماشین با کمک پد های نرم به عنوان تکیه گاه استفاده کرده و معمولا میله هایی دارد که دوچرخه ها نیز روی آن قرار داده شده و به وسیله تسمه محکم می شوند.

همچنین برای ایجاد یک سفر بی عیب و نقص، مطلب ۱۶ ابزار ضروری و لازم برای ماشین را مطالعه کنید تا با خیال راحت به مسافرت خود برسید.

دوچرخه بند با پایه نگهدارنده و مستقل از ماشین (Hitch Rack)

دوچرخه بند مستقل از ماشین (Hitch Rack)

این نوع از باربند های دوچرخه مشابه نمونه قبلی در قسمت عقب ماشین وصل می شود با این تفاوت که وزن اضافی روی بدنه و صندوق ماشین وارد نمی کند زیرا از بدنه ماشین جدا هستند و با فاصله و با استفاده از پایه نگهدارنده به پایین سپر و شاسیمتصل می شوند. اما مشکل این مدل این است که روی هر ماشینی قابل نصب نیست و بیشتر برای خودرو های SUV یا شاسی بلند و آفرود که قابلیت اتصال بکسل و.. از عقب دارند استفاده می شود.

دوچرخه بند مستقل از ماشین (Hitch Rack)

پایه یا پایه های این ماشین در زیر سپر به خودرو وصل شده و با پایه های دیگر فلزی دوچرخه را به دور از بدنه قسمت عقب خودرو نگه می دارد. قابل ذکر است در این مدل قابلیت حمل ۵ دوچرخه وجود دارد و قیمتش هم از مورد قبلی بیشتر می باشد.

دوچرخه بند سقفی (Roof Rack)

دوچرخه بند سقفی (Roof Rack)

روش دیگر حمل دوچرخه با ماشین استفاده از باربند سقفی می باشد. در این مدل باربندی روی سقف ماشین شما نصب می شود و دوچرخه روی آن قرار می گیرد. از مشکلات دوچرخه بند سقفی ماشین می توان به نیاز به نیروی زیاد برای قرار دادن دوچرخه روی سقف، عدم امکان استفاده از پارکینگ در زمان قرار گرفتن دوچرخه و افزایش ارتفاع خودرو اشاره کرد. در این مدل می توان دوچرخه را با لاستیک قرار داد که برای ایمنی بیشتر بهتر است لاستیک ها درآورده شوند.

دوچرخه بند اتوبوسی!

دوچرخه بند اتوبوسی!

این مدل متاسفانه هنوز در ایران وجود ندارد اما در خارج از کشور، روی اتوبوس ها نیز دوچرخه بند نصب می شود تا اگر دوست دارید دوچرخه خود را به سفر ببرید، برای سفر از اتوبوس استفاده کرده و بدون نیاز به هزینه خرید باربند دوچرخه، از دوچرخه بند اتوبوس استفاده کنید.

نحوه بستن دوچرخه بند پشت ماشین

روش های بستن دوچرخه بند بسته به انواعش متفاوت و ساده است ولی از آنجایی نوع متصل به صندوق ماشین و سقفی در ایران پر طرفدار تر هستند، آن ها را توضیح می دهیم. در مدل پشت ماشین یا صندوقی، بسته به وجود قطعات متحرک یا ثابت بودن، برای بار اول ممکن است نیاز به زمان بیشتری داشته باشید. مارک های مختلفی هستند که دوچرخه بند می سازند و هر کدام ممکن است روش بستن مختلفی داشته باشند که در دفترچه راهنما نصب آن ها به این موضوع اشاره شده است و نمی توان یک روش کلی و شاخص را برای همه مدل ها معرفی کرد.

اگر دوچرخه بند شما از مدل ثابت است و قطعات متحرکی ندارد، کار بسیار ساده ای در پیش دارید. فقط کافیست دوچرخه بند را روی درب صندوق ماشین قرار داده و آن را با تسمه های به اطراف درب صندوق در جای خود محکم کنید. سپس دوچرخه خود را روی آن قرار داده و بند های این قسمت را نیز سفت کنید تا دوچرخه ثابت بماند. برای آشنایی بیشتر با این روش ویدیوی زیر مشاهده کنید و برای نصب بهتر، مطالعه سایر نکات و موارد ذکر شده را فراموش نکنید.

توجه داشته باشید که به صورت کلی، بهتر است این باربند روی شیشه نصب نشود. خصوصا اگر ماشین هاچ بک دارید این موضوع مهم تر می شود و در زمان خرید هم باید به این قضیه توجه کنید و دوچرخه بندی که برای نصب به سپر نزدیک تر باشد را بخرید و آن را روی قسمت فلزی ماشین ببندید.

نحوه بستن دوچرخه بند پشت ماشین

همینطور دوچرخه بند هایی هم هستند که امکان چرخش و تنظیم زوایا قطعات مختلف را برای چفت شدن بهتر روی انواع ماشین ها دارند. در این موارد بعد از تنظیم اولیه معمولا دیگر نیازی به باز کردن قطعات متحرک نیست و یادتان باشد پس از اولین تنظیم و نصب روی ماشین، زوایا را علامت گذاری کنید تا در موارد بعدی در صورت نیاز وقت کمتری را صرف بستن دوچرخه بند روی ماشین کنید.

همینطور پیشنهاد می دهیم مطلب روش های جلوگیری از خالی شدن و خابیدن باتری ماشین را هم مطالعه نمایید تا در سفر یا مکان هایی که برای تفریح می روید دچار چنین مشکلاتی نشوید.

روش بستن دوچرخه بند روی ماشین

پس از خواندن دفترچه راهنما و اطلاعات موجود در سایت سازنده، قطعات را برای بستن بررسی کنید. اگر مدل با قطعات متحرک را دارید شاید در نگاه اول قطعات مختلف و پیچیده به نظر برسند اما هر کدام از آن ها برای کاری طراحی شده اند که باید در جای خود باشند و هر یک از تسمه ها از انجام حرکات اضافی دوچرخه و دوچرخه بند جلوگیری می کنند.

روش بستن دوچرخه بند روی ماشین

معمولا دوچرخه بند ها میله هایی دارند که به وسیله پد نرمی پوشیده شده اند و روی درب صندوق و سپر قرار داده می شوند و شما باید قطعات تنظیم شونده را به شکل حالت بدنه ماشین تنظیم کنید تا به خوبی روی بدنه ماشین جای بگیرند. پس از مونتاژ دوچرخه بند، به وسیله تسمه های جانبی آن را روی ماشین در قسمت کناره های درب صندوق محکم کنید. از اتصال درست تسمه ها اطمینان حاصل کنید. همچنین در باربند دوچرخه باید از پد های کافی استفاده شده باشد که هیج تماسی بین قطعات فلزی با ماشین و دوچرخه وجود نداشته باشد. اگر دوچرخه شما از عرض ماشین خیلی بیشتر باشد، می توانید لاستیک جلو را در بیاورید. در صورت قرار دادن لاستیک روی بدنه، از وچود پد کافی روی دوچرخه بند جهت جلوگیری از آسیب را فراموش نکنید.

بستن دوچرخه روی دوچرخه بند ماشین

حال باید دوچرخه را بلند کرده و آن را روی میله سوار کرده و به وسیله تسمه های موجود در جای خود محکم کنید.

بستن دوچرخه روی دوچرخه بند ماشین

برای کاهش خطر آسیب و تصادف از پشت، توصیه می شود از مثلث ها خطر و یا لوازم مشابه هشدار دهنده هم استفاده کنید. فراموش نکنید که جلوی مسیر چراغ ها، پلاک و اگزوز بسته نشده باشد. در نهایت مجدد تسمه های باربند دوچرخه را محکم بکشید و ببندید تا هر گونه تکان و تنش اضافی که وجود دارد مهار شود.

روش بستن دوچرخه بند روی ماشین

روش نصب دوچرخه بند روی سقف ماشین

مدل دوچرخه بند سقفی ماشین نیز معمولا روش نصبی همانند باربند معمولی ماشین دارد. نصب این مدل هم خیلی مشکل نیست و برای آشنایی بیشتر با آن، ویدیوی زیر که به صورت تصویری نحوه نصب باربند سقفی دوچرخه ماشین را آموزش می دهد تماشا کنید.

در پایان اگر زیاد اهل سفر و گردش و استفاده از ماشین هستید، مطالعه مطلب معرفی ۲۲ ابزار و برنامه مناسب برای استفاده از گوشی اندروید در ماشین را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز روش بستن و نصب دوچرخه بند را معرفی و مرور کردیم. شما از چه نوع باربند دوچرخه ای استفاده می کنید و آیا نصب آن را به راحتی انجام دادید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در این زمینه را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب