مطلب فعلی :

انحلال شرکت چیست و چه مراحلی دارد؟

رفتن به بالا

انحلال شرکت چیست و چه مراحلی دارد؟

نوشته admin

4 ماه قبل

بدون دیدگاه

رپرتاژ

مجله اینترنتی دانستنی ها

انحلال شرکت چیست و چه مراحلی دارد؟

انحلال شرکت‌ها به معنای تعطیل شدن و پایان یافتن فعالیت‌های تجاری آنها است. در این شرایط، شرکا باید به اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری مراجعه کنند و مراحل ثبت قانونی انحلال شرکت را انجام دهند و این موضوع را با آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار به صورت عمومی اطلاع‌رسانی نمایند. در صورتجلسه انحلال، مجمع عمومی یک نفر از مدیران شرکت را به عنوان مدیر تصفیه انتخاب می‌نمایند که تا ۲ سال افرادی که طرف معامله با شرکت بوده‌اند جهت پیگیری امور خود به نشانی مدیر تصفیه مراجعه و با وی به عنوان نماینده شرکت منحل شده مذاکره نمایند. مدیر تصفیه مسئول تعهدات شرکت خواهد بود.

به طور کلی انحلال شرکت‌ها از ۳ طریق صورت می‌گیرد:

۱.مراجعه به مسئولین قضایی با حکم دادگاه

۲.توسط مراجع مسئول در زمینه ثبت و انحلال و کلیه امور مربوط به شرکت‌ها

۳.از طریق صدور حکم ورشکستگی برای شرکت

انحلال شرکت تجاری به دلایل مختلفی می‌تواند صورت بگیرد. از دلایلی که باعث انحلال شرکت می‌شود می‌توان به: انحلال بر اساس تصمیم شرکاء، انحلال به دلیل از بین رفتن یکی از عناصر شرکت، انحلال قهری، انحلال شرکت با حکم قضایی و یا انحلال به دلیل وضعیت خاص یکی از شرکاء اشاره کرد. همانطور که به برخی از دلایل انحلال شرکت‌های تجاری اشاره شد می‌توان گفت انحلال شرکت تجاری به دو بخش مجزا یعنی انحلال اختیاری یا انحلال اجباری تقسیم می‌شوند.

عدم فعالیت شرکت در راستای اهداف تعیین شده، ورشکستگی شرکت، انقضای فعالیت شرکت و موارد دیگر اصلی‌ترین علل ممکن برای انحلال شرکت از جانب مقام قضایی هستند. تصمیم مجمع عمومی بر انحلال و وقوع یکی از شروط مندرج در اساسنامه مبنی بر انحلال نیز به عنوان انحلال اختیاری شرکت شناخته می‌شوند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت انحلال شرکت‌ها

ثبت انحلال شرکت‌ها مانند هر فعالیت قانونی دیگری نیاز به ارائه مدارک لازم دارد. این مدارک برای هر شرکت ‌می‌تواند متفاوت باشد. شما می‌توانید از طریق سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت‌های آسان ثبت به جواب سوالات خود برسید و انحلال شرکت خود را ثبت نمایید.

مدارک مورد نیاز انحلال سهامی خاص:

 • اصل صورت جلسه‌ی انحلال شرکت که به تایید همه شرکا و مدیر تصفیه رسیده باشد.
 • آخرین روزنامه رسمی شرکت
 • فتوکپی شناسنامه مدیر تصفیه هر گاه مدیر تصفیه خارج از سهامداران انتخاب شده باشد.
 • اصل روزنامه کثیرالانتشار حاوی آگهی دعوت شرکاء،هرگاه مجمع با اکثریت شرکاء تشکیل شده باشد.

*صورت جلسه انحلال شرکت همراه دیگر مدارک می‌بایست ظرف ۵ روز از تاریخ تشکیل جلسه به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها ارسال گردد و پس از ثبت در دفاتر ثبت شرکت‌ها و امضاء ذیل آن توسط نماینده آن شرکت منحل شود.

پیگیری انحلال شرکت بر عهده کیست؟

وظیفه‌ی پیگیری انحلال شرکت طبق قانون بر عهده مدیر تصفیه گذاشته شده است. این فرد موظف است ظرف شش ماه این کار را به انجام برساند و ختم تصفیه شرکت را اعلام نماید.

وظایف مدیر تصفیه چیست؟

 • مدیران تصفیه به محض شروع فعالیت خود دفاتر و اسناد شرکت را بررسی می‌کنند تا بتوانند بدهی و حساب‌های شرکت را محاسبه کنند.
 • اتمام فعالیت‌های جاری شرکت
 • اجرای تعهدات شرکت نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی
 • تقسیم دارائی شرکت

سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت

از طریق سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت‌های آسان ثبت شما می‌توانید به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به انحلال شرکت خود اقدام نمایید. با دنبال کردن راهنمای ثبت شرکت آسان‌ثبت می‌توانید به راحتی این روند قانونی را به انجام برسانید. گفتنی است که مراحل ثبت و پیگیری انحلال شرکت‌ها را می‌توانید با کمک و پشتیبانی تیم آسان ثبت انجام دهید.

سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت

چگونه آگهی مفقودی را ثبت و منتشر کنیم؟

آگهی مفقودی همانگونه که از نامش پیداست عبارت است از اعلام گم کردن مدارک حقیقی و حقوقی به نحوی که وقتی مدرکی گم می‌شود صاحب آن در روزنامه کثیر الانتشار اعلام می‌کند مدرکی با مشخصات قانونی (مندرج در مدرک) در تاریخ مورد نظر گم کرده است و فاقد اعتبار است.

آگهی مفقودی ممکن است در نگاه اول موضوعی پیش پا افتاده تلقی شود و انجام آن ضروری به نظر نرسد. فارغ از اینکه برخی از مدارک هنگامی که گم یا مفقود می‌شوند برای گرفتن المثنی یا صدور مجدد، نیاز مبرم به ثبت و چاپ آگهی مفقودی در روزنامه کثیرالانتشار دارند. در برخی از موارد گم شدن مدارک هویتی، خسارات جبران ناپذیری برای صاحبان آن‌ها به جای گذاشته است.

آگهی مفقودی برای چه مدارکی ضروری است؟

مدارک مفقودی که ثبت و چاپ آگهی مفقودی برای آنها جهت صدور المثنی ضروریست عبارتند از: کارت سبز خودرو، سند مالکیت خودرو، سند کمپانی، بیمه خودرو، جواز اسلحه، مدارک تحصیلی و دانشگاهی، جواز کسب، گذرنامه (پاسپورت)، کارت شناسایی، پروانه پزشکی، پروانه وکالت، کارت دانشجویی، کارت پایان خدمت، مدارک مالکیتی و مدارکی مانند فاکتور بدنه خودرو و …که دارای ارزش ذاتی می‌باشند.

علاوه بر مدارک فوق مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی، کارت شناسایی و … در صورت گم شدن ممکن است منجر به ایجاد موارد مجرمانه شوند لذا در هر صورت چنانچه بعد از گم شدن آنها، آگهی مفقودی مربوطه در روزنامه‌های کثیرالانتشار ثبت و چاپ شود، سند محکمی برای تبرئه صاحبان آنها در مقابل بزهکاری‌ها و تخلفات به حساب می‌آید.

کدام روزنامه‌ها برای ثبت آگهی مورد تائید هستند؟

چاپ آگهی مفقودی در تمامی روزنامه‌هایی که در سامانه جامع وزارت ارشاد اسلامی دارای مجوز «فعالیت سراسری» هستند، مورد تایید است. هیچ تفاوتی بین روزنامه‌های کیهان، اطلاعات، کاروکارگر، همشهری، ایران و … برای چاپ آگهی مفقودی وجود ندارد. تنها نکته‌ی مهم این است که آگهی مفقودی مدارک باید در صفحات اصلی روزنامه چاپ شود و در صفحات نیازمندی‌ها و ضمیمه‌های روزنامه‌ها نباید چاپ شود. از این نظر برخی روزنامه‌ها مثل روزنامه کار و کارگر علاوه بر چاپ آگهی در صفحه اصلی روزنامه، هزینه کمتری داشته و خدمات بهتر و با کیفیت بیشتری ارائه می‌نمایند.

نمونه آگهی‌های مفقودی مدارک تحصیلی

مدرک فارغ‌التحصیلی اینجانب … فرزند … به شماره شناسنامه … و کد ملی … صادره از … در مقطع … رشته … صادره از دانشگاه … با شماره … مفقود گردیده و فاقد اعتبار قانونی است. از یابنده تقاضا می‌شود اصل مدرک را به دانشگاه … به نشانی … ارسال نماید.

مفقودی مدارک خودرو

اگر مالک خودرویی کارت، سند کمپانی و یا برگ سبز خودرو خود را گم کرده باشد، برای دریافت المثنی این مدارک باید مدارک ذیل را به همراه داشته و به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه نماید.

 • ارائه یک نوبت آگهی درروزنامه کثیرالانتشار مبنی بر مفقودی یا سرقت شدن سند مالکیت و گذشت بیش از ۱۰ روز از تاریخ نشرآگهی
 • تکمیل فرم اطلاع ازعواقب کشف فساد و عودت آن درصورت یافت شدن
 • حضور مالک یا نماینده قانونی وی به همراه وسیله نقلیه درمرکزتعویض پلاک
 • ارائه برگ عدم خلافی
 • ارائه اصل مدرک احراز هویت (شناسنامه جدید یا کارت ملی)

/ پایان رپرتاژ

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و کلاسیک وب هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

 • نوشته admin
 • 4 ماه قبل
 • بدون دیدگاه
 • رپرتاژ

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب