مطلب فعلی :

بررسی علت مشکل صدا دادن شارژر گوشی ، لپ تاپ و.. هنگام اتصال به برق

رفتن به بالا

بررسی علت مشکل صدا دادن شارژر گوشی ، لپ تاپ و.. هنگام اتصال به برق

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
بررسی علت مشکل صدا دادن شارژر گوشی ، لپ تاپ و.. هنگام اتصال به برق

بررسی علت مشکل صدا دادن شارژر گوشی ، لپ تاپ و.. هنگام اتصال به برق

شارژر ها معمولا در سکوت کامل به کار خود می پردازند. به همین دلیل هر صدایی به هر شکلی که از شارژر به گوش می رسد معمولا نشان دهنده وجود مشکلی در آن خواهد بود. این مشکل می تواند دلایل متعددی داشته باشد. مهم ترین مساله در این میان آن است که مشکلات مربوط به شارژر باید هر چه سریع تر رفع و رجوع شوند چون می توانند به راحتی موجب بروز مشکل در خود لپ تاپ یا گوشی هم شوند. در این مطلب کلاسیک وب قصد داریم به این بپردازیم که علت صدای سوت کشیدن ، ویز ویز و.. آداپتور شارژر گوشی موبایل و لپ تاپ چیست؟

علت مشکل سوت کشیدن و صدا دادن شارژر سامسونگ ، آیفون ، لپ تاپ و..

What Does it Mean if Your Charger Buzzes?

پیش از این در کلاسیک وب به ۲۱ روش تشخیص شارژر تقلبی از اصل و نیز بررسی تکنولوژی فست شارژ گوشی پرداخته شده است. در این مطلب قصد داریم به بررسی علل صدای ویز ویز شارژر لپ تاپ و گوشی آیفون ، اندروید و.. بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نویز چیست؟

صدای ویز ویز شارژر لپ تاپ و گوشی

نویز به صداهایی گفته می شود که در فواصل زمانی نامنظم شنیده می شود. در واقع نویز را می توان یک الگوی صوتی دانست که به صورت نامنظم تکرار می شود و البته شنیدن آن به هیچ وجه خوشایند نیست زیرا معمولا نشانه وجود یک مشکل در دستگاه است. نویزهایی که در شارژر ها رخ می دهند اکثرا از نوع نویز ضربه ای یا ساچمه ای هستند. این نویزها به علت ارسال نامرتب الکترون ها رخ می دهند. این نوع از نویزها اغلب دارای مدت زمانی کوتاه ولی شدت بالایی هستند که می تواند موجب آسیب به دستگاه الکتریکی شود.

علت صدا دادن شارژر گوشی و لپ تاپ

صدا دادن شارژر لپ تاپ

شارژرهای ابزارهای پرتابل مثل گوشی و لپ تاپ که به آن ها شارژرهای AC هم گفته می شود درون خود دارای ترانسفورماتور هستند تا ولتاژ خروجی را به ۲ تا ۲۴ ولت که اکثر دستگاه ها در این محدوده کار می کنند کاهش دهند. همه این ابزارهای الکتریکی دارای نویز هستند ولی صدای آن معمولا بسیار کم است. مشکل از جایی شروع می شود که این صدای نویز به وضوح شنیده می شود.  گاهی اوقات صدای آداپتور شارژر به خاطر طول موج صدایی است که آن ها تولید می کنند. همچنین نشت الکتریکی هم میتواند موجب بروز این صداها شود. شارژر های لپ تاپ اغلب به خاطر نحوه استفاده آسیب می بینند. همچنین ضرباتی که ممکن است گاه و بی گاه به آداپتور وارد شود نیز می تواند مانع تبدیل مناسب جریان شود و علت سوت کشیدن شارژر موبایل و لپ تاپ شود.

تشخیص علت صدا دادن شارژر گوشی

در قدم اول بهتر است در تشخیص صدای آداپتور شارژر یک پریز برق دیگر را امتحان کنید. اگر صدای شارژر در پریز جدید هم ادامه داشت از یک ولت متر استفاده کنید تا میزان ولتاژ خروجی از شارژر را اندازه بگیرید. هر مقداری بیشتر یا کمتر از آن چیزی که باید باشد (و معمولا روی خود آداپتر نوشته شده است) نشان دهنده وجود مشکل در مقدار ولتاژ خروجی است که می تواند موجب بروز مشکل و ایراد در شارژر شود. همچنین در زمان اتصال شارژر به برق، آن را لمس کنید و گرمای آن را بررسی کنید که آیا بیشتر از مقدار نرمال است یا خیر. گرمای بیش از حد می تواند موجب سوختن شارژر شود. هر کدام از این موارد می تواند نشان دهنده وجود مشکل در شارژر باشد و باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود. در ویدیوی زیر نیز می توانید انواع صداهایی را که ممکن است از شارژر به گوش برسد دقیق تر مشاهده کنید:

البته همیشه نباید نگران صداهایی که از شارژر لپ تاپ یا گوشی شنیده می شود بود. اگر پس از جدا کردن شارژر از پریز برق صدایی از آن شنیدید نشان دهنده وجود خازن در آن است که انرژی الکتریکی را در خود ذخیره می کنند. خازن ها معمولا پس از قطع جریان برق تا چند ثانیه به تغذیه ترانسفورماتورها می پردازند. بنابراین شنیدن صدا در این حین تعجب بر انگیز نخواهد بود و نباید به آن توجه کرد. البته اگر این صدا بلندتر از حد معمول بود یا به مدت طولانی ادامه داشت باز هم باید نگران آن بود، زیرا خرابی خازن می تواند خیلی سریع به خرابی کل شارژر منتهی شود که حتما باید مراقب آن باشید.

جهت بررسی شارژرها می توانید مطلب ۶ روش بررسی امنیت و تست سالم بودن شارژر گوشی را نیز مطالعه نمایید.

توان مورد نیاز شارژر

مشکل صدا دادن شارژر سامسونگ

در قسمت زیرین لپ تاپ یا روی خود شارژر همواره یک برچسب شامل اطلاعات مختلف وجود دارد. بخشی از این اطلاعات راجع به مقدار ولت و آمپر مورد نیاز دستگاه است. همچنین روی اکثر شارژرها مقدار وات مورد نیاز آن ها نوشته شده است که شما می توانید با ضرب مقدارهای ولت و آمپر مقدار وات مورد نیاز لپ تاپ را هم به دست آورید. برای مثال لپ تاپی که به ۱۹ ولت و ۳ آمپر برای کار کردن نیاز دارد حداقل به ۵۷ وات انرژی نیاز خواهد داشت. شما می توانید شارژرهایی با وات های بالاتر خریداری کنید ولی پایین تر نه. برای مثال در موردی که ذکر شد شما می توانید از شارژرهای ۶۰، ۷۵ یا حتی ۹۰ وات برای لپ تاپ خود استفاده کنید اما از یک شارژر ۴۵ وات نمی توانید استفاده نمایید.

چگونه به صورت درست از شارژر استفاده کنیم؟

برای پیشگیری از این مشکلات باید در وهله اول نحوه استفاده از شارژر را اصلاح کنیم. خیلی ها عادت دارند که حتی در صورت عدم استفاده از شارژر، آن را به پریز برق متصل کنند. اما این کار درستی نیست زیرا حتی در این حالت هم شارژر در حال استمرار جریان الکتریکی است که می تواند به مرور زمان موجب استهلاک آن شود. همچنین این کار می تواند با خرابی ترانسفورماتورها موجب داغ شدن بیش از حد یا حتی سوختن شارژر شود. بنابراین بهترین کار این است که هر موقع آماده استفاده از گوشی همراه یا لپ تاپ خود هستید، شارژر را به برق وصل کنید. در این رابطه می توانید مطلب آیا از شب تا صبح ماندن گوشی در شارژ ضرر دارد و نیز ۵ روش جلوگیری از خراب شدن سیم شارژر گوشی را نیز مطالعه بفرمایید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز به بررسی علت سوت کشیدن شارژر موبایل و لپ تاپ پرداختیم. شما نیز می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در این زمینه را در بخش دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب