مطلب فعلی :

برق گرفتگی چیست ؟ چه مضرات و فوایدی برای بدن انسان دارد؟

رفتن به بالا

برق گرفتگی چیست ؟ چه مضرات و فوایدی برای بدن انسان دارد؟

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
برق گرفتگی چیست ؟ چه مضرات و فوایدی برای بدن انسان دارد؟

برق گرفتگی چیست ؟ چه مضرات و فوایدی برای بدن انسان دارد؟

همانطور که می دانید مدار الکتریکی از یک منبع تغذیه ، مسیر عبور بار الکتریکی و مصرف کننده تشکیل شده است . مسیر عبور جریان از یک منبع تغذیه شروع و به زمین ختم می شود همیشه الکتریسیته یا جریان الکتریکی، کوتاه ترین و سریعترین مسیر را برای رسیدن به زمین پیدا می کند . از آنجا که ۷۰ درصد بدن ما را از آب تشکیل شده است و آب رسانای بسیار خوبی برای عبور جریان الکتریکی می باشد پس وقتی انگشت ما با یک مدار برق دار تماس پیدا می کند یعنی سریعترین و کوتاه ترین مسیر برای عبور جریان پیدا شده است که به این حالت برق گرفتگی می گویند. امروز در کلاسیک وب در مورد شوک الکتریکی ، اثرات ، فواید و مضرات برق گرفتگی بحث خواهیم کرد.

آشنایی با اثرات ، فواید و مضرات برق گرفتگی یا شوک الکتریکی در بدن انسان

Danger and benefits of electric shock for human body

شوک الکتریکی یا برق گرفتگی یا فره گرفتگی زمانی رخ می دهد که فرد با یک منبع انرژی الکتریکی تماس داشته باشد. انرژی الکتریکی که از طریق بخشی از بدن جاری می شود موجب شوک می شود. قرار گرفتن در معرض انرژی الکتریکی ممکن است منجر به هیچ آسیبی نشود و یا ممکن است آسیب های ویرانگری را ایجاد کند و منجر به مرگ شود. سوختگی شایع ترین آسیب برق گرفتگی است. قبلا در کلاسیک وب در مورد بهترین روش های از بین بردن الکتریسیته ساکن صحبت کردیم. امروز در کلاسیک وب در مورد علل برق گرفتگی و فواید برق گرفتگی صحبت خواهیم کرد.

علل برق گرفتگی

نوجوانان و بزرگسالان در محل کار بیشتر در معرض برق گرفتگی قرار خواهند گرفت. در آمریکا حدود ۱۰۰۰ نفر براثر برق گرفتگی می میرند. بیشتر این مرگ ها به آسیب های در حین کار مربوط می شود. متغییرهای بسیاری وجود دارند که میزان آسیب های وارده را تعیین می کند. این متغییرها شامل نوع جریان ( AC یا DC)، مقدار جریان ( که توسط ولتاژ منبع و مقاومت تعریف می شود)، و مسیری که برق از بدن عبور می کند می باشد. ولتاژ پایین برق ( کمتر از ۵۰۰ ولت) به طور معمول به انسان آسیب نمی زند و ولتاژ بالای برق ( بیشتر از ۵۰۰ ولت) منجر به اسیب های جدی می شود.

علل برق گرفتگی

اگر می خواهید به کسی که دچار برق گرفتگی فشار قوی شده است کمک کنید، باید بسیار مراقب باشید که شما قربانی دوم برق گرفتگی نباشید. اگر سیم برق فشار قوی به زمین افتاده باشد، ممکن است برق در محدود دایره ای از نوک سیم پخش شده باشد. بهترین کمکی که شما می توانید بکنید این است که با اورژانس و شرکت برق تماس بگیرید. شرکت برق می تواند برق منطقه مورد نظر را قطع کند. یک قربانی ممکن است که بر اثر برق گرفتگی از یک ارتفاع سقوط کرده باشد و دچار آسیب های جدی شده باشد که نباید تکان داده شود. کودکان غالبا دچار آسیب های جدی نمی شوند. کودکان با ولتاژ پایین( ۱۰۰-۲۲۰ ولت) که در جریان خانگی یافت می شود دچار برق گرفتگی می شوند. در کودکان زیر ۱۲ سال، وسایل خانگی برقی و کابل ها بیش از ۶۳ درصد از آسیب ها را ایجاد می کنند که ۱۵ درصد آسیب ها از پریز برق می باشد.

Electric Shock

فواید برق گرفتگی در تقویت حافظه

تحقیقات نشان داده است که تحریک مغز با شوک الکتریکی می تواند قابلیت یادگیری و حافظه افراد را تقویت کند. دانشمندان معتقدند که  عبور جریان الکتریکی کم از بخش های خاصی از مغز می تواند منجر به افزایش عملکرد تحصیلی شود. این تکنیک به عنوان تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (TDCS) شناخته شده است که قبلا برای درمان اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به آسیب های مغزی و سکته مغزی و کسانی که مشکل یادگیری دارند استفاده می شد. با این حال کارشناسان دانشگاه اکسفورد کشف کرده اند که این روش می تواند به بهبود سلامت افراد بزرگسال کمک کند.

brain-head

محققان دپارتمان روانشناسی تجربی دانشگاه یک سری آزمایشات را بر روی داوطلبان سالم انجام دادند و نحوه حل مسائل ریاضی را قبل و بعد از TDCS آزمایش کردند. الکترودهایی به سر وصل می شدند و تا ۲۰ دقیقه جریان های الکتریکی کمی به بخشی از مغز ارسال می شد. نتایج نشان داد که  قابلیت های توجه، دید موضوعی، تصمیم گیری، حل مسئله، ریاضی، زبان، حافظه بهبود یافتند. محققان ادعا کردند که اثرات مثبت می تواند ۱۲ ماه طول بکشد. دکتر روی کوهن کادوش که سرپرست  این پژوهش بود گفت: “ایده این است که مغز به منظور یادگیری اطلاعات جدید مانند ریاضی تحریک شود”. چیزی که در بزرگسالان یافت شد این است که شوک الکتریکی خفیف به مغز، نه تنها ریاضی بلکه زبان، توجه و تصمیم گیری را برای مدت زمان طولانی بهبود می دهد.

تحقیقات آنها در مجله Current Biology منتشر شد و همچنین ادعا می کنند که اگر این روش به درستی به کار رود هیچ عارضه جانبی برای افراد تحت درمان به وجود نخواهد آمد. با این حال دکتر کوهن هشدار داد که این یک فن آوری جدید است و قوانین آموزشی و لایسنسی ندارد و بدبکاربردن درمان می تواند منجر به کیفیت ضعیف و آسیب مغزی بیماران شود. وی افزود: “پزشکان از طریق سایت های مناسب به اندازه کافی آموزش داده می شوند”.

فایده برق گرفتگی در انقباض عضلات

تحریک الکتریکی عضلات برای بازسازی عضلات در طول درمان فیزیکی استفاده می شود. دستگاه با استفاده از جریان الکتریکی ماهیچه را تحریک می کند.جریان الکتریکی باعث انقباض عضلات می شود و هنگامی که به صورت منظم استفاده می شود موجب تقویت عضلات می شود. تحریک الکتریکی می تواند برای جلوگیری از آتروفی عضلانی، دربان عضله و رباط آسیب دیده و از بین بردن درد و تورم استفاده شود. تحریک الکتریکی عضلات می تواند برای ماهیچه های آسیب دیده پا استفاده شود.

Electric Muscle Stimulation Devices to Strengthen Legs

انقباض عضله وقتی که اعصاب شما یک سیگنال به عضلات ارسال می کند اتفاق می افتد. ارتباط بین سلولهای عصبی به وسیله جریان الکتریکی انجام میپذیرد. این سلولها برای برقراری ارتباط از سیگنالهای الکتریکی با جریان و ولتاژ بسیار پایین استفاده میکنند. به وسیله این سیگنالها دستور از سیستم عصبی به قسمتهای مختلف بدن مانند ماهیچهها یا غده درون‌ریز میرسد. دستگاه تحریک الکتریکی عضله در یک روال مشابه موجب انقباض عضله می شود. از روش تحریک الکتریکی EMS (انقباض ماهیچه‌ها به وسیله ایجاد تحریکات الکتریکی درونی) برای بالا بردن کارایی ورزشکاران و بالا بردن قدرت ماهیچه‌ها و حجم آنها استفاده می‌شود. استفاده از این روش نتایج خوبی در بالا بردن قدرت ماهیچه‌ها داشته است.

پس از بررسی های فواید و اثرات برق گرفتگی پیشنهاد میکنیم اگر شما نیز مداوم در مقیاس کوچک تر با پدیده تخلیه الکتریسته ساکن مواجه می شوید پست قبلی ما در زمینه چگونه بدون برق گرفتگی توسط الکتریسیته ساکن از ماشین پیاده شویم ؟ مطالعه بفرمایید.

تجربه و پیشنهاد شما؟

در صورتی که فواید یا مضرات دیگری از برق گرفتگی یا شوک الکتریکی تجربه کرده اید ، دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب