مطلب فعلی :

دکمه اسپرت (Sport) ماشین برای چیست؟ بررسی حالت رانندگی اسپرت

رفتن به بالا

دکمه اسپرت (Sport) ماشین برای چیست؟ بررسی حالت رانندگی اسپرت

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها

دکمه اسپرت (Sport) ماشین برای چیست؟ بررسی حالت رانندگی اسپرت

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه خودرو ها، امروزه حالت های مختلف رانندگی نیز برای خودرو طراحی شده اند. هر یک از این حالت حالت ها می توانند تغییرات مختلفی را در سیستم های مختلف ماشین به وجود بیاورند تا شاهد رانندگی یکنواختی با خودرو های اتوماتیک روز دنیا نباشیم. امروز در کلاسیک وب حالت رانندگی اسپرت یا Sport را معرفی می کنیم تا بدانیم که دکمه اسپرت ماشین برای چه کاری طراحی شده است.

کاربرد حالت رانندگی اسپرت (Sport) ماشین چیست؟

Everything About Sport Mode In Cars 

یکی از معایبی که تا پیش از این در خودرو های اتوماتیک به چشم می خورد، یکنواخت بودن حالت رانندگی بود. اما پیشرفت تکنولوژی شرایطی را محیا کرده است تا بتوان از حالت های مختلف رانندگی استفاده کرد. با انتخاب حالت های رانندگی، تغییراتی در ماشین صورت می گیرد که برخی از این حالت ها برای رانندگی به صرفه (اقتصادی) تهیه شده اند و برخی دیگر برای رانندگی پر هیجان! بنابراین بسیاری از کمپانی های خودرو سازی برای جذب مشتری بیشتر، اقدام به قرار دادن حالت های رانندگی مختلف کرده اند که حالت اسپرت یکی از آن ها است. در ادامه آن را بیشتر معرفی می کنیم.

حالت رانندگی Sport یا اسپرت چیست؟

حالت اسپرت (Sport) که به اختصار S نامیده می شود، در خودرو ها به عنوان حالت پویا یا Dynamic هم شناخته می شود. اما حالت اسپرت دنده اتوماتیک چیست؟ حالت رانندگی اسپرت برای این طراحی شده است تا موتور خودرو شما برای شتاب گیری اشتیاق بیشتری داشته باشد و با ایجاد تغییراتی در سیستم های گیربکس، فرمان پذیری و هندلینگ، حس رانندگی پر هیجان، پر شتاب و خودرو سرکش را به شما بدهد.

حالت رانندگی اسپرت چیست؟

با این حالت تغییرات دنده می توانند در اختیار شما باشد و به نوعی حس یک خودرو دستی بدون نیاز کلاچ به شما داده می شود تا بتوانید از اکثر قدرت موتور استفاده کنید و از رانندگی در مواقع مورد نیاز لذت بیشتری ببرید. قابل ذکر است که این حالت تنها برای ایجاد هیجان نیست بلکه برای رانندگی در جاده های کوهستانی بهتر است و خودرو شما در سراشیبی ها به دلیل استفاده از دور موتور بالاتر بهتر و مطمئن تر عمل خواهد کرد.

حالت رانندگی اسپرت چیست؟

با زدن دکمه Sport ماشین عمده این دستورات توسط ECU صادر می شود. اگر با این قطعه آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم مطلب راهنما: ECU ماشین چیست؟ در کجاست و چه کاربردی برای خودرو دارد؟ را مطالعه نمایید.

تغییرات رخ داده در ماشین با زدن دکمه اسپرت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، با فعال کردن رانندگی در حالت اسپرت تغییراتی در ماشین رخ می دهد. این تغییرات وابسته به هوشمند تر شدن خودرو ها، پیشرفت و قابلیت کنترل کردن اجزا مختلف به دست آمده است که آن ها معرفی می کنیم.

تغییرات رخ داده در ماشین با زدن دکمه اسپرت چیست؟

 • افزایش گشتاور و اسب بخار: این کار با افزایش پاشش سوخت، هوای ورودی و.. ایحاد می شود و به موتور شما فشاری بیشتری وارد می شود تا بتواند حداکثر قدرت خود را به نمایش بگذارد.
 • فرمانپذیری بیشتر: قطعا در رانندگی پر هیجان باید کنترل ماشین و بلطبع  فرمان را بهتر در اختیار داشته باشید. بنابراین فرمانپذیری افزایش یافته و می توانید به صورت دقیق تر سریعتر فرمان را هدایت کنید.
 • شتاب سریعتر: با ایجاد تغییرات در سیستم های کشش، انتقال قدرت، موتور، گیربکس و.. سعی می شود تا شتابگیری شما سریعتر شود. این تغییرات ممکن است در حد چند صدم ثانیه باشد.
 • تعویض دنده در دور موتور بالاتر: در این حالت دنده های گیربکس شما در دور موتور های بسیار بالا تعویض می شود.
 • تعلیق سفت تر: برای یک رانندگی پر هیجان در کنار کنترل، هندلینگ و امنیت بیشتر، سیستم تعلیق شما سفت و خشک تر می شود.
 • افزایش پاسخ دریچه گاز: دریچه گار هم با کوچکترین تغییرات در پدال واکنش مورد نیاز را نشان می دهد.
 • تغییر صدای اگزوز: در برخی از مدل ها صدای اگزوز هم اسپرت می شود تا حس بهتری داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که عمده این تغییرات در خودرو های رده بالا اتفاق می افتد. در خودرو های اتوماتیک رده اقتصادی این حالت برای بیشتر برای جذب مشتری یا القای حس اسپرت و همچنین استفاده از دور موتور بالاتر در جاده های کوهستانی تعبیه شده است. به دلیل عدم وجود تمام آپشن های مورد نیاز و همچنین به صرفه نبودن برنامه نویسی های پیچیده، ممکن است تمامی این تغییرات را در خودرو به وجود نیاورند.

تغییرات رخ داده در ماشین با زدن دکمه اسپرت چیست؟

همچنین برای آشنایی بیشتر با هندلینگ ماشین، مطالعه مطلب هندلینگ ماشین چیست؟ روش و فاکتورهای افزایش هندلینگ ماشین هم کاربردی و مفید خواهد بود.

چگونه حالت رانندگی اسپرت را در ماشین فعال کنیم؟

استفاده از دکمه اسپرت در ماشین بستگی به نوع خودرو شما دارد. در اکثر خودرو باید دسته دنده را در حالت وضعیت S قرار دهید.

چگونه حالت رانندگی اسپرت را در ماشین فعال کنیم؟

و یا باید دکمه Sport را روی کنسول فشار دهید.

چگونه حالت رانندگی اسپرت را در ماشین فعال کنیم؟

با این کار خودرو وارد حالت اسپرت شده و تازمانی که مجدد وضعیت را تغییر ندهید، در همین حالت باقی خواهد ماند. پس از انتخاب حالت اسپرت، شما باید با استفاده از دکمه های (+) یا (-) در کنار دنده اقدام به تغییر و انتخاب دنده کنید.

 • با انتخاب (+) دنده افزایش پیدا می کند.
 • با انتخاب (-) دنده کاهش پیدا می کند.

چگونه حالت رانندگی اسپرت را در ماشین فعال کنیم؟

در نظر داشته باشید که اگر دور موتور شما بیش از حد بالا یا پایین باشد، وسیله نقلیه شما به صورت خودکار تغییراتی را ایجاد می کند.

معایب حالت اسپرت در ماشین و رانندگی با دنده S چیست؟

یکی از معایبی که استفاده از حرف S در دنده اتوماتیک برای شما به همراه می آورد، افزایش سوخت و همچنین استهلاک ماشین است. این کار در دراز مدت به نفه شما نیست و هزینه های شما را افزایش می دهد. اما عیب دیگر آن خشک شدن فنر بندی بندی خودرو یا به اصطلاح خشکی ماشین است. زیرا فنر ها در حالت اسپرت سفت تر می شوند و در این حالت راحتی مسافران نسبت به سایر حالت های رانندگی کاهش می یابد.

معایب حالت اسپرت در ماشین و رانندگی با دنده s چیست؟

در پایان جهت آشنایی بیشتر با سایر آپشن های خودرو، مطالعه مطلب راهنما: ESP در ماشین چیست؟ چه وظایف و کاربردی در خودرو دارد؟ را هم فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز حالت رانندگی و دکمه اسپرت جنسیس، ۲۰۷، تیگو، چانگان، اپیروس و.. را به شما معرفی کردیم. این حالت در خودرو های لوکس و رده بالا تفاوت بیشتری را نسبت به خودرو های اقتصادی بازار ایجاد می کند. به هر حال تولید کنندگان برای جذب مشتری بیشتر سعی در استفاده از حالت رانندگی Sport در خودرو های خود را دارند. آیا شما تجربه رانندگی در حالت اسپرت را داشته اید؟ همچنین می توانید سایر نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در زمینه حالت اسپرت ماشین را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

 • نوشته admin
 • 1 سال قبل
 • بدون دیدگاه
 • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب