مطلب فعلی :

دکمه Bixby یا بیکسبی چیست؟ آشنایی با کاربرد و طریقه کار با این ابزار

رفتن به بالا

دکمه Bixby یا بیکسبی چیست؟ آشنایی با کاربرد و طریقه کار با این ابزار

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

آموزش موبایل

مجله اینترنتی دانستنی ها
دکمه Bixby یا بیکسبی چیست؟ آشنایی با کاربرد و طریقه کار با این ابزار

دکمه Bixby یا بیکسبی چیست؟ آشنایی با کاربرد و طریقه کار با این ابزار

کمپانی سامسونگ، بیکسبی را چندی پیش معرفی کرده بود که به عنوان دستیار صوتی در اختیار برخی کاربران می باشد. درست است که دستیار صوتی ایده جدیدی نیست اما بیکسبی قابلیت های جدید و جالبی را ارائه می دهد که نوید بخش هوشمندتر شدن و بهتر شدن این تکنولوژی است. امروز در کلاسیک وب بیکسبی یا Bixby را به شما معرفی و طریقه کار با آن را هم بررسی می کنیم.

دکمه بیکسبی یا Bixby سامسونگ چیست؟ آموزش نحوه استفاده از آن

What is Bixby and How to Use it?

سامسونگ بخش قابل توجهی از بازار گوشی های هوشمند را در اختیار خود دارد. با خاطره بدی که سامسونگ در جریان نوت ۷ کسب کرد، سعی کرده است تا با کمک افزودن قابلیت های جدید، این مسئله را از ذهن ها دور سازد. بیکسبی یکی از ویژگی های جالب سری جدید است که با معرفی گلکسی اس ۸ عرضه شد و نسل جدید تر گلکسی اس ۹ (Galaxy S9) و گلکسی اس ۹ پلاس، نیز از نسخه چدیدتر این ویژگی استفاده می کنند.

بیکسبی چیست؟

Bixby یک سیستم هوش مصنوعی است که برای آسانتر شدن تعامل با گوشی توسط سامسونگ ساخته شده است. این سیستم اولین بار در Galaxy S8 اجرا و معرفی شد و سپس روی Note 8 و سایر پرچمداران نصب می شود. اما این سیستم برای استفاده روی طیف وسیعی از محصولات سامسونگ حتی لوازم خانگی هوشمند مانند یخچال (خانواده Hub) و تلوزیون هم طراحی شده است. با ارائه نسخه دوم Bixby در سال ۲۰۱۷، امکان استفاده از آن را در گوشی های هوشمند و تمامی لوازم هوشمند خانه را فراهم کرده است. در مواقعی که شما دستتان بند است و یا به طور مثال دست شما آردی است و نمی توانید با گوشی کار کنید، این دستیار صوتی به کمک شما می آید. همچنین Bixby صدای فرد را می آموزد و می تواند پاسخ ها را متناسب با آن کسی که سوال می کند بدهد!

بیکسبی چیست؟

هدف طراحی Bixby گوشی سامسونگ

بیکسبی راه حلی برای انجام طیف بزرگی از فعالیت ها بدون نیاز به تاچ و.. است. طبق گفته سامسونگ، بیکسبی طراحی شده است تا هر کاری که می توان با لمس کردن انجام داد را انجام دهد. به همین جهت قابلی درک زبان طبیعی برای این سیستم فراهم شده است و امکان تفسیر حرف های شما را دارد. البته بیکسبی کار خودش را به طوری کلی همانند سایر سرویس های هوشمند مثل آمازون الکسا (Amazon alexa)، کرتانا (Cortana)، گوگل اسیستنت (Google Assistant) و.. عمل می کند.

همچنین اگر دکمه هوم شما کار نمی کند، پیشنهاد می کنیم مطلب معرفی جایگزین دکمه فیزیکی هوم اندروید را مطالعه نمایید.

روش کار بیکسبی

سامسونگ اعلام کرده است که کار Bixby بر اساس سه ستون است.

  • اول اینکه بیکسبی یک راه حل کامل است. یعنی برای انجام طیف بزرگی از کار ها درست شده است و هدف آن اجرای هر کاری است که با تاچر کردن قابل انجام است.
  • دوم اینکه بیکسبی از لحاظ محتوایی آگاه است. یعنی این سرویس می تواند حالت های مختلف را تشخیص دهد و اقدامات درست را انجام دهد.
  • اصل سوم در کارکرد بیکسبی، درک زبان طبیعی است. یعنی برای استفاده از آن نیازی به استفاده از زبان رسمی و عبارات مجموعه ای ندارید. به عبارت دیگر می توانید از کلمات ناقص استفاده کنید و اطلاعات ناقصی به آن بدهید اما خود این هوش مصنوعی، درخواست کامل را تشخیص می دهد.

دکمه بیکسبی چیست؟ نحوه استفاده از دکمه بیکسبی

برای استفاده از این سرویس، مشابه سایر دستیار های صوتی فقط نیاز به صدا کردن و گفتن کلمه ای خاص ندارید. بلکه دکمه بیکسبی در گلکسی اس ۸، اس۸ پلاس و نوت ۸، برای شما در سمت چپ گوشی طراحی شده است که با فشار دادن آن وارد منوی برنامه می شوید. البته شما می توانید این دکمه را نگه دارید و سخن و دستور خود را بگویید. سپس با رها کردن دکمه، بیکسبی شروع به تفسیر و انجام کار ها شما می کند. البته شما کماکان می توانید با تنظیم کلمه ای مانند Hi Bixby و گفتن آن، این ابزار را فعال سازید.

دکمه بیکسبی چیست؟ نحوه استفاده از دکمه بیکسبی

همینطور برای زمانی هایی که دکمه پاور گوشی شما کار نمی کتد و یا می خواهید آن را جایگزین کنید، مطلب ۱۰ روش تغییر و برنامه جایگزین پاور اندروید را بخوانید.

کاربرد های Bixby و آموش کار با بیکسبی

بیکسبی طراحی شده است تا کارهای پیچیده تری نسبت به سایر دستیار های صوتی انجام دهد. البته خود بیکسبی به سه قسمت دستیار صوتی، تصویری و Home تقسیم می شود. از جمله این کاربرد ها در دستیار صوتی می توان به دستور Show This On My TV اشاره کرد. با این کار اگر تلویزیون هوشمند سامسونگ استفاده کنید، صفحه گوشی گلکسی اس ۸ شما در صفحه تلویزیون نمایش داده می شود.

یا اگر در حال دیدن عکسی هستید و می خواهید آن را به عنوان تصویر زمینه خود قرار دهید کافیست دستور Use This as My Wallpaper را بگویید تا بیکسبی آن عکس را روی تصویر پس زمینه گوشی قرار دهد.

همچنین اگر در شبکه های مجازی مانند فیسبوک فعال هستید، با گفتن عبارت Take a Selfie and Share it Will Facebook یک سلفی از شما گرفته می شود و در فیسبوک به اشتراک گذاشته می شود!

این دستورات به طور خاص برای Bixby یراحی شده اند اما کماکان دستورات ساده مثل کم کردن نور صفحه یا تغییر صدا هم در این دستیار صوتی در دسترس هستند و بیکسبی می تواند پیام های دریافتی را هم برای شما بخواند. البته با تمام این شرایط، سامسونگ شما را مجبور به استفاده از این سیستم نمی کند و می توانید آن را غیر فعال کنید و حتی کارایی دکمه را هم تغییر دهید.

کاربرد تصویری بیکسبی یا بیکسبی ویژن (Bixby Vision)

فقط کارایی دستور صوتی در بیکسبی قرار ندارد. بلکه با کمک Bixby Vision شما می توانید تعاملات تصویری هم داشته باشید. این کار مشابه Google Goggles و Amazon shopping است. به طور مثال شما با گفتن دستور What Something is دوربین را فعال کنید تا بیکسبی ویژن به شما بگویید چه چیزی مقابل دوربین است. البته با باز کردن برنامه دوربین و زدن دکمه Bixby Vision هم از این ویژگی استفاده کنید. Bixby Vision هر چه را که در دوربین نشان داده شود (مانند عکس، متن، مکان و.) شناسایی می کند و می تواند در خرید کردن به شما کمک کند.به طور مثال می تواند محتویات یک بسته خوراکی را سرچ کند و یا متن یک پوستر را به راحتی تشخیص دهد و کپی کند. قابلیت Bixby Vision وابسته به Bixby Voice نیست و حتی اگر سیستم صوتی در کشور شما ساپورت نشود، امکان استفاده از سیستم تصویری را خواهید داشت.

کاربرد تصویری بیکسبی (Bixby Vision)

کاربرد Bixby Home

Bixby Home در صفحه اصلی تلفن هوشمند شما و در سمت چپ آن قرار می گیرد. این ابزار هم می تواند کار های مفیدی برای شما انجام دهد. به طور مثال خبر های روزانه را برای شما آماده کند که با کشیدن سمت چپ صفحه یا زدن دکمه بیکسبی به شما نمایش داده می شود. این قابلیت شبیه Google Now می باشد. همچنین Bixby Home می تواند با بسیاری از برنامه های شما مثل توییتر، فیسبوک، گالری گوشی و.. یکپارچه شود. این ویژگی هم مانند HTC’s BlinkFeed و.. عمل می کند که در صورتی که از آن استفاده نمی کنید، می توانید آن را غیر فعال سازید.

کاربرد Bixby Home

همچنین مطالعه مطلب آموزش کپی و پیست کردن متن با دکمه هوم اندروید را فراموش نکنید.

ویژگی های جدید بیکسبی ۲ (Bixby 2.0)

گلکسی نوت ۹ سامسونگ با ورژن جدیدی از بیکسبی رو نمایی شد که به صورت غیر رسمی به نام Bixby 2.0 شناخته می شود. به عنوان نسل دوم این دستیار صوتی سامسونگ، ویژگی های جدیدی به آن اضافه شده است و پاسخ سریعتر، مهارت مکالمه بهتر و توانایی پیش بینی مفید تر در آن گنجانده شده اند. برخی از ویژگی های اضافه شده شامل موارد زیر هستند:

  • Restaurant recommendations: با کمک این ویژگی رستوران های جدید مطابق با مکان هایی که قبل بازدید کرده اید به شما پیشنهاد می شود. همچنین برخی قابلیت های رزور کردن به همراه پیش بینی بهتر هم به آن اضافه شده اند که نیازمند تنظیم دستی هم هستند.
  • Uber rides: در کشور های خارجی اوبر در حال گسترش است. شما با گفتن کلمه ای ماند I need a ride to JFK بدون نیاز به گفتن جملات اضافه مثل I need an Uber و.. یک اوبر را برای رفتن به مقصد درخواست کنید. بیکسبی پاسخ را به همراه قیمت و.. به شما اعلام می کند و منتظر تایید شما می ماند تا آن درخواست را برای شما انجام دهد. این قابلیت با تعامل با رستوران ها، کنسرت ها و.. کار می کند و نیازی به داشتن آدرس این مکان ها هم ندارید! نکته جالبتر این ویژگی این است که با بیکسبی نیازی به نصب هیچ کدام از این برنامه ها (مانند اوبر) ندارید.
  • مکالمه بیشتر و سریع تر: Bixby در حال حاظر روی گفتگو های خود هم کار می کند. به طور مثال می توانید وضعیت آب و هوا در آخر هفته را بررسی کنید. برای سریعتر و هوشمند تر کردن مکالمه های شما، سامسونگ قابلیتی را به وجود آورده است که پس از پرسیدن آب و هوا برای آخر هفته، برای پرسیدن وضعیت هوا در آخر هفته بعد نیازی به گفتن کلمات بیشتر ندارید و فقط کافیست بعد از شنیدن وضعیت آب و هوای آخر این هفته، what about next weekend? را بپرسید.

ویژگی های جدید بیکسبی 2 (Bixby 2.0)

سامسونگ اعلام کرده است که بیکسبی در نسل جدید، در پاسخ به تمام درخواست های شما سریعتر از قبل خواهد بود.

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز قابلیت Bixby سامسونگ را معرفی کاربردیم و کاربرد های مهم آن را بررسی کردیم. نظر شما راجب این دستیار سامسونگ چیست؟ آیا تجربه استفاده از آن را دارید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در این زمینه را در دیدگاه این سایت با ما به اشتراک بگذارید.

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب