مطلب فعلی :

فناوری نانو چیست؟ آشنایی با کاربرد های جالب نانو در زندگی ما

رفتن به بالا

فناوری نانو چیست؟ آشنایی با کاربرد های جالب نانو در زندگی ما

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
فناوری نانو چیست؟ آشنایی با کاربرد های جالب نانو در زندگی ما

فناوری نانو چیست؟ آشنایی با کاربرد های جالب نانو در زندگی ما

امروزه نام تکنولوژی و فناوری نانو (Nanotechnology) به دفعات زیادی شنیده و دیده می شود. همینطور محصولات مختلفی هم با کمک این تکنولوژی ساخته یا بهبوده داده می شوند. اما شاید خیلی از کاربران به خوبی با نانو تکنولوژی و کاربرد های آن آشنا نباشند. امروز در کلاسیک وب فناوری نانو را به شما معرفی می کنیم و کاربرد های آن را بررسی خواهیم کرد.

کاربرد های جالب تکنولوژی نانو (Nanotechnology) در پزشکی ، پوشاک و..

What is Nanotechnology and Its use?

فناوری نانو به تکنولوژی مهندسی و علمی گفته می شود که در مقیاس نانو انجام می شود. این مقیاس در حد ۱ تا ۱۰۰ نانومتر می باشد. از این فناوری می توان در اکثر زمینه ها مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک، علوم مواد و مهندسی و.. استفاده کرد. در ادامه بیشتر این فناوری را معرفی خواهیم کرد.

فناوری نانو به زبان ساده چیست؟

عبارت نانو در علم به عنوان مقیاسی برای چیز های خیلی کوچک استفاده می شود. به طور مثال یک نانو متر برابر است با یک میلیاردیم متر! برای درک بهتر این اندازه، بهتر است بدانید که اندازه کوچک ترین باکتری، ۲۰۰ نانو متر است. همینطور ضخامت یک روزنامه در حدود ۱۰۰۰۰۰ نانومتر می باشد. پس در این مقیاس خیلی کوچک با اتم ها و مولکول ها کار خواهیم داشت. همانطور که می دانید همه چیز های روی زمین از اتم تشکیل شده اند که در نتیجه نشان دهنده اهمیت این علم می باشد.

فناوری ناو چیست؟ نانو چیست به زبان ساده

حال عبارت نانو تکنولوژی یا فناوری نانو هم همانطور که اشاره کردیم، توصیفی از علمی است که در مقیاس خیلی کوچک (اتمی) مطالعه و استفاده می شود. در این تکنولوژی دانشمندان با ایجاد تغییرات، دستکاری و کنترل اتم ها و مولکلول ها سعی در بهبود کارایی آن ها می کند. در نتیجه با بکارگیری این فناوری در تولید محصولات مختلف می توان کیفیت زندگی مردم را بهبود بخشید.

فناوری ناو چیست؟ نانو چیست به زبان ساده

همینطور آیا با AR آشنا هستید؟ پیشنهاد می کنیم مطلب راهنما: تکنولوژی واقعیت افزوده یا AR چیست؟ آشنایی با کاربرد AR در ایران را هم مطالعه نمایید.

مواد نانو چیست؟ تاریخچه فناوری نانو

گرچه از مدت ها قبل انسان ها از این فناوری به نوعی استفاده می کردند اما فیزیکدان ریچارد فاینمن (Richard Feynman) به عنوان پدر فناوری نانو شناخته می شود. ایده ها و مفاهیم مربوط به این تکنولوژی با گفتگویی تحت عنوان There’s Plenty of Room at the Bottom توسط این فیزیکدان در یک نشست انجمن فیزیکی آمریکا و در سال ۱۹۵۹ مطرح شد. فاینمن در صحبت های خود روندی را توصیف کرد که در آن دانشمندان قادر به دستکاری و کنترل اتم ها و مولکول ها می باشند. در سال ۱۹۸۱ با توسعه میکروسکوپ ها که می توانستند اتم ها را ببینند، فناوری نانو مدرن آغاز شد.

مواد نانو چیست؟ تاریخچه فناوری نانو

کاربرد نانو در زندگی روزمره

تا اینجای مطلب با فناوری نانو آشنا شدیم. این تکنولوژی پیچیده، کاربرد های بسیار زیادی در اکثر زمینه ها دارد. در این قسمت از مطلب از میان هزاران پروژه و کاربرد های آن، برخی از کاربرد های جالب این فناوری را مختصرا معرفی می کنیم.

کاربرد نانو در ساخت کامپیوتر ها

با استفاده از نانو تکنولوژی می توان کامپیوتر های سریعتر، کوچکتر و قدرتمند تری ساخت که باتری هایی با ماندگاری بیشتر استفاده می کنند. مدارهای استفاده شده در این سیستم ها از نانو لوله های کرین ساخته می شوند.

کاربرد نانو در ساخت کامپیوتر ها

کاربرد نانو در پزشکی

نانو در زمینه پزشکی کاربرد های زیاد و مهمی دارد. از ساخت تجهیزات گرفته تا تشخیص و درمان بیماری های مختلف. همچنین نانو ذرات با استفاده در دارو های پزشکی، باعث بهبود جذب آن ها شده است. از نانو ذرات می توان برای انتقال دارو های شیمی درمانی به سلولهای خاص مانند سرطانی استفاده کرد. در زمینه درمان سرطان، استفاده از نانو لوله های طلا و لیزر هم برای از بین بردن تومور سرطانی با گرما با حداقل آسیب به بافت مجاور در حال مطالعه است.

کاربرد نانو در پزشکی

از دیگر کاربرد های جالب نانو پزشکی می توان به مهندسی بافت اشاره کرد. در این کار با ساخت اعضا و کاشت مصنوعی می توان صفحات جایگزین برای مفاصل، اتصالات و استخوان های شکسته ایجاد کرد.

کاربرد نانو در ساخت اتوموبیل ها

با ساخت قطعات خودرو از مواد نانو کامپوزیت که از فلز سبک تر، قوی تر و از نظر شیمیایی مقاوم تر هستند، می توان راندمان سوخت، استهلاک، مقاومت در ضربه و.. را بهبود بخشید. همینطور استفاده از نانو فیلتر ها می توان تقریبا تمام ذرات موجود در هوا را قبل از رسیدن به محفظه احتراق و یا کابین جدا کرد.

همچنین برای آشنایی با هولگرام، مطالعه مطلب برچسب هولوگرام چیست؟ انواع هولوگرام کدام است و چه کاربردی دارد؟ برای شما کاربردی و مفید خواهد بود.

کاربرد نانو در پوشاک

استفاده از نانو ذرات یا نانو الیاف در پارچه ها می توانند باعث افزایش مقاومت در برابر لکه، آب و شعله بدون افزایش قابل توجه وزن، حجم و سفتی کرد. همچنین با آنتی باکتریال کردن الیاف، می توان از جذب آلودگی ها جلوگیری کرد.

کاربرد نانو در پوشاک

کاربرد نانو در آب و غذا

فیلتر های آب که با استفاده از فناوری نانو ساخته شده اند، می توانند ذرات اندازه نانو از جمله تقریبا اکثر باکتری ها، ویروس ها و.. را از بین برده و این گونه آب تصفیه شده و با کیفیتی را ایجاد کنند.

کاربرد نانو در ساخت حسگر های شیمیایی

با کمک این فناوری می توان حسگر های شیمیایی خاصی را تولید کرد که برای شناسایی یک ماده شیمیایی خاص در سطوح مختلف کابرد دارد. این قابلیت برای افزایش امنیت مراکز مختلف، امنیت آزمایشگاه، اماکن صنعتی و فرودگاه و.. مناسب است.

کاربرد های نظامی فناوری نانو

کاربرد های نظامی نانو مانند تزریق نانو ذرات به لباس ها برای کاهش آسیب، ساخت زره های سبک تر و قوی تر، بهبود کارایی اسلحه ها ساخت ربات های مختلف و.. تعدادی از انبوه پروژه های نانو نظامی هستند. همچنین پروژه نظامی Bionic Hornet برای ساخت یک روبات پرنده به اندازه زنبور متوسط برای جستجو، تعقیب افراد، عکس برداری و حتی کشتن دشمنان در حال مطالعه و انجام است.

کاربرد های نظامی فناوری نانو

سایر کاربرد های جالب نانو در کشاورزی، فیزیک، شیمی و..

  • استفاده از نانو لوله های کربنی که برای ساخت تجهیزات ورزشی سبک و مقاوم هستند.
  • استفاده در کرم های ضد آفتاب جهت جلوگیری از آسب امواج ماورا بنفش
  • استفاده برای ساخت بسته بندی مواد غذایی با عمر بیشتر و مضرات کمتر
  • ساخت پنل های خورشیدی جدید که نرخ ۲۰ درصدی تبدیل نور به انرژی در نسل قدیمی را به ۹۲ درصد می رساند.
  • ساخت درایو های ذخیره سازی که با ابعاد کوچکتری حجم بیشتری از اطلاعات را ذخیره می کنند.

یکی دیگر از تکنولوژی های رو به رشد، اینترنت اشیا است. در پایان برای آشنایی با این فناوری هم مطالعه مطلب اینترنت اشیا چیست؟ در ایران چه کاربرد و وضعیتی دارد؟ را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز فناوری نانو را به شما معرفی کردیم. همچنین تعدادی از مهم ترین کاربرد های آن را هم بررسی کردیم. آیا شما از محصولاتی که با استفاده از نانو فناوری ایجاد شده اند استفاده کرده اید؟ قطعا این تکنولوژی در آینده پیشرفت های زیاد دیگری خواهد کرد و کاربرد های جالب تری از آن خواهیم دید. اما نظرتان راجب این فناوری چیست؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در زمینه نانو تکنولوژی را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب