مطلب فعلی :

مزایا ، معایب و خطرات بازی های کامپیوتری برای کودکان و بزرگسالان

رفتن به بالا

مزایا ، معایب و خطرات بازی های کامپیوتری برای کودکان و بزرگسالان

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
مزایا ، معایب و خطرات بازی های کامپیوتری برای کودکان و بزرگسالان

مزایا ، معایب و خطرات بازی های کامپیوتری برای کودکان و بزرگسالان

امروزه در اکثر خانه ها برای سرگرمی از رایانه یا کنسول برای بازی های ویدیویی استفاده می شود و چندین ساعت از وقت شما را به خود اختصاص می دهند. اما آیا با مزایا و معایب این بازی ها آشنایی دارید؟ امروز در کلاسیک وب مزایا، معایب و خطرات بازی های کامپیوتری برای کودکان و بزرگسالان را بررسی و مرور می کنیم.

معایب و مزایای بازی های کامپیوتری برل سبک زندگی نوجوانان

Advantages and Disadvantages of Playing Video Games

با مفهوم بازی ویدیویی آشنایی دارید؟ پس معرفی آن با توجه به این که ساعات زیادی در افراد مختلف به بازی های ویدیویی اختصاص می یابد، بهتر است بیشتر با مزایا و معایب آن آشنا شویم. در ادامه مطلب بیشتر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

بازی ویدیویی چیست؟

دشوار است یک تعریف جامع از کلمه بازی ویدیویی پیدا کنید. با توجه به توضیحات مرجع و روتین، می توان بازی ویدیویی را به صورت یک بازی الکترونیکی که در آن یک یا چند نفر از طریق فرمان دادن با یک دستگاه مجهز به تصاویر ویدیویی تعامل می کند معرفی کرد. دستگاه الکترونیکی بازی به صورت عمومی به عنوان یک پلتفرم مانند رایانه، کنسول و یا دستگاه قابل حمل معرفی می گردد. بازی های ویدیویی امروزه یکی از صنایع اصلی هنر و سرگرمی محسوب می شوند.

مزیت بازی های کامپیوتری

هر کاری اگر در انجام آن زیاده روی نشود، حتما اثرات مثبتی هم می تواند داشته باشد. فواید بازی های رایانه ای و ویدیویی کم نیستند و شاید خیلی ها فقط برای سرگرمی از آن استفاده کنند و از وجود این فواید بی خبر باشند! در ادامه مهم ترین مزایای بازی های ویدیویی را بررسی می کنیم.

آموزش و ارتقا توانایی های ذهنی

در برخی از مطالعات ثابت شده است که اگر روزانه بازی های ویدویی را بازی کنیم، می توانیم توجه بصری خود را بهبود بخشیم، کارایی بیشتری در تغییر وظایف داشته باشیم و به صورت سریع تر جستوجو های بصری را انجام دهیم. در تحقیقات دیگر تقویت پیگیری اهداف متفاوت و چرخش ذهنی را تایید می کنند که نشان گر تاثیر بازی های رایانه ای بر ذهن و روان انسان می باشد.

مزایا: آموزش و ارتقا توانایی های ذهنی

استفاده های درمانی

بازی های ویدیویی می توانند در افرادی که مشکلات جسمی و روحی دارند برای کمک به بهبودی استفاده شوند. افرادی که مشکلات تحرکی دارند تا افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند شامل این مجموعه می شوند.

پیشنهاد می کنیم مطلب مضرات و خطرات دکل های مخابراتی : فاصله مجاز ، تاثیر بر بدن انسان و.. را هم مطالعه نمایید.

استفاده آموزشی از بازی های ویدویی

یادگیری از طریق بازی ویدویی را نمی توان انکار کرد. این بازی ها با زمینه ای متفاوت و با افزایش انگیزه برای یادگیری افراد خصوصا یادگیری کودکان و نوجوانان مفید هستند. این موضوع شامل افرادی که مشکلات یادگیری دارند نیز می شود.

مزایا: استفاده آموزشی

افزایش ارزش های مثبت

بازی های ویدیویی نقشی در بهبود روابط خانوادگی دارند. ارزش هایی همچون همبستگی، دوستی، انسجام و احساس تعلق به یک گروه از جمله مزایای بازی های کنسول و رایانه است که در نهایت می تواند منجر به تاثیر بازی های رایانه ای بر سبک زندگی نوجوانان در زمینه مثبت گردد.

اوقات فراغت مفرح و سالم

برای مبارزه با خستگی روزانه و تنش های مختلف نیاز به تفریح و حواس پرتی داریم که بازی ویدویی یک گزینه ایده آل برای این مورد است زیرا واقعیت های مختلف در آن ارائه داده می شود و تفریحی نسبتا کم خطر است.

مزایا: اوقات فراغت مفرح

ایجاد همدلی در بازی های رایانه ای

از آنجایی که تعداد بازی های گروهی زیاد است. بازیکنان نیاز به تصمیم گیری در مورد سایر افراد و عواقب مثبت و منفی آن بگیرند و اقدام به اینکار کنند. بنابراین توسعه همدلی در این بازی ها تسهیل می یابد که قسمتی از اثرات مثبت بازی های رایانه ای می باشد.

مزایا: ایچاد همدلی

افزایش عزت نفس در بازی های رایانه ای

ایجاد اعتماد به نفس، افزایش حس رقابت و.. از جمله مواردی هستند که در بازی های ویدیویی تقویت می یابند. با غلبه بر چالش های مختلف و شناخت خود می توانید به اهداف خود برسید.

مطالعه مطلب مضرات، تاثیر و آسیب های شبکه های اجتماعی بر افراد و خانواده نیز می تواند برای شما کاربردی و مفید باشد.

تشویق کار گروهی

در بازی های ویدیویی تیمی همچنین مهارت های گروهی توسعه می یابند. گاهی اوقات نیاز به اتحاد برای غلبه بر اهداف وجود دارد که خود اجازه می دهد تا توانایی آن ها در مقابل با مشکلات به صورت گروهی استفاده شود و در نهایت منجر به تقویت و احساس نیاز به ایجاد آن گردد.

مزایا: تشویق کار گروهی

بهبود مراحل حل مسئله

بازی های ویدیویی شامل قوانین خاصی می شوند. قبل از انجام عملی بازیکن باید به نتیجه آن فکر کند که در ادامه به تقویت این مهارت و سعی در تقویت این مهارت در زندگی فردی می انجامد.

افزایش حافظه در هنگام انجام بازی های کامپیوتری

بازی های ویدیویی همچنین معمولا حافظه بالایی ای را می طلبند. در نتیجه تلاش بازیکن برای یادگیری و استفاده از بخش حافظه مغز، منجر به تقویت آن می شود. در تحقیقاتی افزایش حافظه به عنوان نتیجه برخی از بازی ها حاصل شده است.

مطلب مضرات استفاده بیش از حد و زیاد از گوشی موبایل برای کودکان، نوجوانان، زنان باردار و.. نیز از جمله مطالب مفید در این زمینه می باشد.

خطرات بازی کامپیوتری در نوجوانان و کودکان

قضیه به همینجا ختم نمی شود. بازی های ویدویی در کنار مزایا، معایبی هم دارند. استفاده بیش از اندازه قطعا معایب بیشتری را به همراه دارد ولی با این حال در ادامه مهم ترین اثرات منفی بازی های رایانه ای را مرور می کنیم تا به صورت کامل با مزایا و معایب آن آشنا شوید.

ایجاد حس اعتیاد به بازی های ویدیویی

با توجه به انجام مطالعات، نمی توان به صورت علمی ثابت کرد که در افراد اعتیاد به بازی ویدویی وجود دارد اما شنیدن و مشاهده افرادی که به این بازی ها وابسته هستند کم نیست که می توان نشانگر ایجاد حس اعتیاد به بازی ها رایانه ای باشد. با این حال باید رفتار های های شخص تحلیل شود تا مشخص شود چرا به این نقطه رسیده است. البته باید اشاره کنیم که برخی از بازی ها واقعا سرگرم کننده و جذاب هستند که وقت بیشتری را می طلبند!

معایب: ایجاد اعتیاد

افزایش خشونت

برخی از بازی ها پرخاشگرانه و خشن هستند. این محتوا نه تنها باعث تهاجم فیزیکی بلکه باعث تهاجم ایدئولوژی نیز می شوند. برخی از تحقیقات اشاره به اثر کوتاه مدت دارند اما تحقیقاتی نیز وجود دارند که اثر بلند مدت را هم نشان می دهند. پس سعی کنید از خطرناک ترین بازی های کامپیوتری استفاده نکنید.

تاثیر منفی بر اجتماعی شدن در بازی های رایانه ای

کودکی که مشغول انجام بازی خشن است، ممکن است در اجتماعی شدن اثرات منفی را تجربه کند و منجر به عدم احساس تعلق یا عدالت اجتماعی در آن گردد که اتفاق مطلوبی نیست.

ایجاد تصور و تصاویر نامناسب

در بسیاری از بازی ها، تصاویری و مواردی نامناسب وجود دارند که مناسب فرهنگ ایرانی نیستند و انسان ها را به صورت ابزار هایی جنسی نشان می دهند که این اعمال تاثیر خوبی روی ذهن و روان گیمر ها ندارد و فرهنگی متفاوت را نشان می دهند.

تحت تاثیر قرار دادن زندگی توسط بازی های کامپیوتری

اگر شما کنترل استفاده از بازی های رایانه ای را نداشته باشید، می تواند زندگی شما را به نحوی منفی تحت تاثیر قرار دهد. این عملکرد بر مدرسه، خانواده و زندگی روزمره می تواند تاثیر نفی داشته باشد.

معایب: تحت تاثیر قرار دادن زندگی

ایجاد مشکلات پزشکی

علائمی مانند درد گردن، کمر درد، چشم درد، درد قفسه سینه، خستگی و.. وجود دارند که در زمنیه استفاده طولانی مدت از رایانه نیز مشابه می باشند که در دسته اثرات منفی بازی های رایانه ای قرار می گیرند.

همچنین مطالعه مطلب برق گرفتگی چیست ؟ چه مضرات و فوایدی برای بدن انسان دارد؟ را فراموش نکنید.

افزایش چاقی در انجام بازی ویدیویی

با توجه به این که برای انجام بازی های ویدیویی باید در یک جا بنشینید و احتمالا از تنقلات خوشمزه و پرکالری نیز استفاده کنید، در نتیجه ممکن است دچار افزایش وزن و چاقی شوید که خود عامل بسیاری از بیماری های می باشد. البته بازی های ویدیویی جدید که نیاز به تحرک دارند، از این دسته مستثنا هستند.

معایب: افزایش چاقی

روش های کاهش معایب بازی های ویدیویی

در کنار مزایای فراوان برای کاهش معیاب، می توان توصیه هایی را انجام داد.

  • ابتدا، لازم است والدین و مربیان در خصوص استفاده و خرید بازی مناسب ویدیویی آموزشی ببینند تا کودکان را راهنمایی کنند.
  • سپس توصیه می شود به موارد محدود کننده مثل محدودیت سنی بازی ها توجه کرد و بازی های یادگیری نسبت به بازی های خشن در اولویت باشند.
  • به عنوان یک قاعده کلی، باید برنامه ای نیز برای این بازی ها تنظیم کرد تا بیش از حد استفاده نشوند.

کاهش معایب بازی های ویدیویی

نظرات و پیشنهادات شما؟

امروز مزایا و معایب بازی های ویدیویی را معرفی کردیم. آیا این اثرات مثبت یا منفی را در زندگی خود احساس کرده اید؟ شما می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب