مطلب فعلی :

وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

رفتن به بالا

وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها
در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟

وقتی که کامپیوتر ناگهانی و پی در پی ریستارت میشود چکار کنیم؟

جلوگیری از اتفاقی که علت آن نامعلوم است سخت و در بعضی مواقع آزارا دهنده است ، اگر این اتفاق عمل ریستات شدن مکرر باشد و برای کامپیوتر و لپ تاپ شما که شاید ابزار کارتان است رخ دهد وضعیت بسیار حیاتی و نگران کننده میباشد . در ادامه عوامل رایج و نحوه خطا یابی سیستم در حالتی که خودکار پشت سر هم ریستارت میشود را بررسی میکنیم.

در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سرهم ریستارت میشود چکار کنیم؟

When your computer reboots itself over and over again

ما قبلا در کلاسیک وب در زمینه عیب یابی و رفع مشکلات و اتفاقات ناگواری که میتوانند برای سیستم رخ دهد نرم افزار بسیار خوب Fixit و  بهترین روش های حل مشکل خطای USB Device Not Recognized ویندوز را معرفی کردیم. در ادامه نیز سعی میکنیم کاربردی ترین روش های جلوگیری از ریستارت شدن خود به خود و ناگهانی سیستم و خطایابی آنها را بررسی کنیم.

توجه داشته باشید که استفاده از روش های زیر به منزله درست شدن قطعی و حل مشکل سیستم شما نیست و در برخی مواقع احتمال دارد مشکل سخت افزاری باشد پس حتما پیشنهاد میکنیم اگر در زمینه سخت افزار آشنایی چندانی ندارید به یک فرد متخصص مراجعه کنید.

فعال کردن ثبت اطلاعات و مقاومت در برابر ریستارت شدن مکرر

برای اینکه مشخص شود در زمان ریستارت شدن سیستم (system crash) دقیقا چه اتفاقی در سیستم شما رخ میدهد و مشکل از کدام بخش سیستم است قبل از ریستارت شدن سیستم و در زمانی که ویندوز کار میکند ابتدا کلید ترکیبی win+r را نگه دارید و در پنجره باز شده عبارت sysdm.cpl را تایپ و اینتر کنید.

تب Advanced را انتخاب و سپس بر روی دکمه Settings  بخش Startup and Recovery کلیک کنید.

در زمانی که کامپیوتر و لپ تاپ ناگهانی و به صورت خودکار پشت سر هم ریستارت میشود چکار کنیم؟

تیک گزینه Automatically restart را بردارید و اگر گزینه Write an event to the system log تیک نخورده است تیک آن را بزنید تا رویداد و اتفاقاتی که در هنگام ریستارت ناگهانی رخ میدهد در سیستم ثبت شود،سپس پنجره ها را OK کنید.

از این مرحله به بعد سیستم شما براحتی در برابر اتفاقات کوچک سیستم که میتواند آنها را تحمل کند ریستارت نخواهد شد و در ورت ریستارت شدن نیز اطلاعات مربوط به این اتفاق را ثبت میکند که طریقه دسترسی به آنها را در بخش سوم توضیح میدهیم.

بررسی اطلاعات اتفاق رخ داده توسط صفحه آبی مرگ

با فرض اینکه از ویندوز ۱۰ یا ۸ استفاده نمیکنید شما هنوز قادر به دیدن صفحه آبی قدیمی و معروف مرگ (BSoD) در زمان اتفاقات ناگوار و ریستارت شدن ناگهانی سیستم هستید.

در زمان نمایش این صفحه اطلاعات فراوانی به کاربر نمایش داده میشود که برخی از آنها به درد ما نمیخورند اما جایی که شما باید دقیقا به آن توجه کنید پارگراف دوم که از پارگراف بالا و پایین خود جدا شده و اطلاعات بخش Technical information پایین صفحه است.

بررسی اطلاعات اتفاق رخ داده توسط صفحه آبی مرگ

پارگراف دوم شامل نام رویدادی است که منجر به ریستارت شدن سیستم و نمایش صفحه آبی میشود،پیشنهاد میکنیم در زمان نمایش صفحه حتما از آن عکس بگیرید یا عبارت مورد نظر را یادداشت کنید

در ویندوز ۱۰ و ۸ نیز که دارای صفحه مرگ آبی رنگ جدیدی هستند و در پارگراف دوم و قسمت مشخص شده در عکس نام رویدادی که باعث کرش شدن سیستم شما شده است نمایش داده میشود.

بررسی اطلاعات اتفاق رخ داده توسط صفحه آبی مرگ

پس از یاداشت نام رویداد باید اسم آن را در یک موتور جستجو بررسی کنید به طور مثال برای ارور DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL که مربوط به ایجاد مشکل در درایور های سیستم میباشد و با آپدیت و جایگزین کردن برخی از فایل های آنها ممکن است حل شود  مایکروسافت در دایرکتوری خطاهای خود به خوبی علت آن را توضیح داده است

توجه کنید در برخی از مواقع ممکن است مشکلات از RAM سیستم شما باشد و براحتی توسط نرم افزار قابل حل و جایگزینی نباشد که پیشنهاد میکنیم در این موارد حتما با یک فرد متخصص مشورت کنید.همچنین اگر از ویندوز ۳۲ بیتی استفاده میکنیم پیشنهاد میکنیم برای عیب یابی رم و مموری سیستم خود از نرم افزار memtest86 استفاده نمایید.

بررسی علت ریستارت ناگهانی و خطاهای ناگهانی سیستم توسط Event Viewer

بعد از فعال کردن امکان ثبت وقایع در بخش اول در صورتی که صفحه آبی مرگ نمایش و یا سیستم شما ناگهانی ریستارت شد ، مجددا وارد محیط ویندوز شوید کلید ترکیبی win+r را نگه دارید و در پنجره باز شده عبارت eventvwr را تایپ و اینتر کنید.

Event Viewer نمایش داده میشود ،سپس از سمت چپ بخش Windows Logs و از زیر منو آن System را انتخاب کنید

در سمت راست شما لیستی از رخداد های ویندوز را مشاهده میکیند ، آخرین رخداد که حاوی آیکن و نوشته Error را انتخاب کنید و از پنجره پایین علت و اطلاعات مربوط به آن که سبب نمایش صفحه آبی مرگ ، ریستارت های کامپیوتر و.. شده است را بررسی و همانند بخش دوم اطلاعات بدست آمده را در اینترنت جستجو کنید.

بررسی علت ریستارت و خطاهای ناگهانی سیستم توسط Event Viewer

همچنین ما قبلا در مورد خطاهای رایج ویندوز در کلاسیک وب سیار صحبت کرده ایم اگر سیستم شما علاوه بر ریستارت خطاهایی مثل Msvcr110.dll is missing و یا Cannot Delete و Access Denied میدهد پیشنهاد میکنیم حتما مطالب قبلی ما در مورد روش های کاربردی حل ارورهای رایج ویندوز را مطالعه کنید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

تجربه شما در زمینه رفع اتفاقاتی مثل ریستارت های ناگهانی و پشت سر هم کامپیوتر و لپ تاپ و حل مشکل نمایش صفحه آبی مرگ در سیستم چیست؟ اگر جایگزین و پیشنهاد بهتری سراغ دارید آن را در بخش نظرات معرفی کنید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب