مطلب فعلی :

پاکسازی کامل: آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز ۱۱ (Recent Files و جستجو)

رفتن به بالا

پاکسازی کامل: آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز ۱۱ (Recent Files و جستجو)

نوشته admin

5 ماه قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها
پاکسازی کامل: آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز 11 (Recent Files و جستجو)

پاکسازی کامل: آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز ۱۱ (Recent Files و جستجو)

آیا می خواهید تاریخچه ویندوز خود را کاملا پاک کنید؟ 📂 در مطلب آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز ۱۱ در بخش Recent Files و جستجو از کلاسیک وب به روش های انجام این کار خواهیم پرداخت.

آموزش حذف Recent Files and Folders ویندوز ۱۱

How to delete recent files and folders in Windows 11

در ویندوز ۱۰ و نسخه های قبلی سیستم عامل ویندوز، منوی استارت فقط برنامه ها، فایل ها و صفحات وب در حالت پین را نشان میداد. با این حال، با ویندوز ۱۱، مایکروسافت یک منوی شروع جدید را داریم که نه تنها برنامه ها را نمایش می دهد، بلکه فایل های اخیر را نیز نمایش می دهد. این مطلب نحوه غیرفعال کردن یا پنهان کردن فایل های اخیراً باز شده در ویندوز ۱۱ را مورد بحث قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند به صفحه System Settings بروند، به «Personalization» دسترسی داشته باشند و سپس «Start» را انتخاب کنند. در این منو، این تنظیمات می توانند ردیاب فایل هایی که اخیراً باز شده اند را خاموش کنند. این تغییر تنظیمات بر سابقه مرورگر وب یا سایر فعالیت‌های آنلاین تأثیری ندارد.

به‌طور پیش‌فرض، وقتی از ویندوز استفاده می‌کنید، برخی از فعالیت‌های اخیر شما، از جمله فایل‌ها و پوشه‌هایی که به آن‌ها دسترسی پیدا کرده‌اید، برنامه‌هایی که اخیراً استفاده شده‌اند و سایر موارد به بخش «Recommended» در منوی استارت اضافه میشوند.

مخفی کردن فایل‌ها و پوشه‌های اخیر در ویندوز ۱۱ می‌تواند برای کاربرانی مفید باشد که نگران حریم خصوصی خود هستند و نمی‌خواهند فعالیت‌های اخیرشان ردیابی یا در بخش Recommended در منوی Start نمایش داده شود. همچنین می تواند برای کسانی که رایانه خود را با دیگران به اشتراک می گذارند و نمی خواهند فعالیت های اخیر آنها برای دیگران با استفاده از همان دستگاه قابل مشاهده باشد مفید باشد.

برای عدم نمایش recent files در ویندوز ۱۱ از روش هایی که در ادامه خواهیم گفت استفاده کنید.

حذف تاریخچه ویندوز ۱۱ در System Settings (روش اول)

برای اینکه ردیابی موارد اخیر در ویندوز ۱۱، را غیرفعال کنید. مراحل زیر را دنبال کنید:

روی Start کلیک کنید و مانند تصویر زیر به Settings بروید.

تاریخچه کارهای انجام شده در ویندوز 11

در صفحه Systems Settings، نوار کناری سمت چپ را پیدا کرده و روی Personalization کلیک کنید. در گزینه های سمت راست پنجره، به پایین بروید و Start را انتخاب کنید.

پاک کردن هیستوری ویندوز 11

همچنین در صفحه Start settings page، سوئیچ کنار Show recently opened items in Start, Jump lists, and File Explorer را روی Off بگذارید.

نحوه پاک کردن تاریخچه فعالیت در ویندوز ۱۱

این باعث می‌شود که ویندوز ۱۱ موارد اخیر را در بخش Recommended به نمایش در نیاورد.

پاکسازی کامل: آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز 11 (Recent Files و جستجو)

انجام این کار بر تاریخچه مرور وب و سایر فعالیت های وب شما تأثیری نخواهد داشت. برای خاموش کردن ردیابی در مرورگر، باید این کار را در صفحه تنظیمات مرورگر انجام دهید.

نکته: اگر قسمت Recommended فایل‌های اخیر شما را نشان نمی‌دهد، می‌توانید روی متن Recommended  کلیک راست کرده و سپس روی گزینه Refresh کلیک کنید تا لیست بازخوانی شود. برای مشاهده لیست کامل فایل‌هایی که اخیراً باز شده‌اند، می‌توانید روی دکمه More در کنار Recommended کلیک کنید.

حذف تاریخچه ویندوز ۱۱ در Taskbar (روش دوم)

روش دیگر این است که مواردی که اخیراً به آنها دسترسی پیدا کرده اند را به صورت دستی حذف کنید. برای حذف پوشه‌هایی که اخیراً به آنها دسترسی پیدا کرده‌اید، با کلیک بر روی نماد پوشه در نوار taskbar، میتوانید File Explorer را باز کنید. سپس، به برگه “Home” در سمت چپ بروید. کادر (های) کنار فایل‌هایی را که می‌خواهید از تاریخچه حذف کنید علامت بزنید، روی فایل‌های انتخاب شده کلیک راست کرده و «Remove From Recent» را انتخاب کنید.

آموزش حذف Recent Files and Folders ویندوز 11

برای انتخاب آیتم های حذفی از لیست File Explorer، روی نماد File Explorer در نوار taskbar کلیک راست کرده، روی موردی که می خواهید حذف کنید کلیک راست کنید و “Remove From This List” را انتخاب کنید.

پاکسازی کامل: آموزش حذف هیستوری و تاریخچه ویندوز 11 (Recent Files و جستجو)

مهم است توجه داشته باشید که حذف موارد با این روش فقط آنها را از بخش Recent در File Explorer و لیست میان بر حذف می کند. آنها در پوشه Recent Items، جایی که آمار فعالیت های اخیر ذخیره می شود، دست نخورده باقی می مانند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که دیگران نمی فهمند به چه فایل‌ها و پوشه‌هایی دسترسی داشته‌اید، آن‌ها را نیز از آنجا حذف کنید.

برای انجام این کار، Win+R را فشار دهید، %AppData%MicrosoftWindowsRecent را در کادر Run تایپ کنید و روی “OK” کلیک کنید. با این کار پوشه Recent Items باز می شود.

حذف تاریخچه جستجو در ویندوز 11

کادرهای کنار فایل‌ها و پوشه‌های اخیری که می‌خواهید از تاریخچه حذف کنید را علامت بزنید و روی نماد سطل زباله در بالا کلیک کنید تا برای همیشه حذف شوند. اگر می خواهید همه رکوردها را حذف کنید، همه آنها را انتخاب کنید و روی سطل زباله کلیک کنید.

هنگام حذف موارد از پوشه Recent Items یا بخش Recent در فایل اکسپلورر، ویندوز یک پنجره تأیید نمایش نمی دهد، بنابراین هنگام حذف موارد با احتیاط عمل کنید.

نگذارید ویندوز تاریخچه آیتم های اخیر را نگهداری کند (روش سوم)

می‌توانید در بخش Recent در File Explorer از نگهداری مواردی که اخیراً بازدید کرده‌اید، جلوگیری کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

File Explorer را باز کنید، روی منوی See More که با سه نقطه افقی در قسمت بالا است، کلیک کنید و “Options” را انتخاب کنید.

به برگه «General» در پوشه Options window بروید و علامت کادرهای کنار Show Recently Used Files و Show Frequently Used Folders را بردارید. روی Apply و سپس «OK» کلیک کنید.

حذف تاریخچه جستجو در ویندوز 11

برای بازگرداندن تغییرات به حالت پیش فرض خود، مراحل را تکرار کنید و کادر ها را این بار تیک بزنید. همچنین، برای بازگرداندن همه گزینه‌های پوشه به حالت پیش‌فرض خود، روی دکمه Restore Defaults کلیک کنید.

در حالی که فرآیند بالا ویندوز را از نمایش مواردی که اخیراً به آنها دسترسی داشته‌اید در بخش Recent File Explorer منع می‌کند، همچنان آنها را در پوشه Recent Items ضبط می‌کند. این بدان معنی است که هر کسی که از رایانه شخصی شما استفاده می کند همچنان می تواند آن رکوردها را مشاهده کند. بنابراین، بهترین راه برای اینکه حریم خصوصی این داده ها را حفظ کنید چیست؟

بهترین راه این است که تاریخچه File Explorer خود را پس از استفاده از رایانه پاک کنید. انجام این کار کل تاریخچه را پاک می کند و مطمئن می شود که هیچ ردی برای دیدن کسی باقی نمی ماند.

حذف تاریخچه ویندوز ۱۱ به طور کامل (روش چهارم)

هیچ ویژگی اختصاصی در ویندوز وجود ندارد که تاریخچه مواردی که اخیراً به آنها دسترسی داشته اید را پاک کند. در عوض، باید کل تاریخچه فایل اکسپلورر را حذف کنید تا این رکورد ها بطور کامل حذف شوند.

توجه به این نکته مهم است که پاک کردن تاریخچه فایل اکسپلورر سایر رکوردها مانند رکوردهای فهرست میانبر و جستجوهای انجام شده با استفاده از File Explorer را نیز حذف می کند. با این حال، اگر هدف شما جلوگیری از ردیابی فعالیت شما توسط دیگران است، چرا با پاک کردن تاریخچه فایل اکسپلورر، هر اثری از رکورد را حذف نکنید؟ برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

برای پاک کردن File Explorer History، روی نماد پوشه در taskbar  کلیک کنید تا File Explorer باز شود. روی منوی See More که با سه نقطه افقی در بالا قرار دارد، کلیک کنید و “Options” را انتخاب کنید.

حذف تاریخچه جستجو در ویندوز 11

به برگه “General” در پنجره “Folder Options” بروید و روی دکمه “Clear” در کنار “Clear File Explorer History” کلیک کنید.

تاریخچه کارهای انجام شده در ویندوز 11

با انجام این کار، تمام اطلاعات را پاک می کنید و File Explorer شروع به ضبط اقدامات جدید از ابتدا می کند و از حفظ حریم خصوصی خود اطمینان می یابید.

چگونه Recent Files را پاک کنیم؟ از Group Policy استفاده کنید (روش پنجم)

Start را باز کرده و gpedit.msc را تایپ کنید. در کادر جستجو، روی OK کلیک کنید تا Local Group Policy Editor باز شود.

مسیر زیر را مرور کنید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Start Menu and Taskbar

دیدن آخرین فایل های باز شده در ویندوز 11

در سمت راست، روی گزینه Do not keep history of recently open document دوبار کلیک کنید. در پنجره پاپ آپ، روی دکمه فعال سازی ( Enabled ) کلیک کنید. سپس بر روی Apply و در نهایت بر روی OK کلیک کنید.

چگونه recent files را پاک کنیم

پس از آن، لیست های جامپ ویندوز ۱۱ در نوار وظیفه، منوی استارت و فایل اکسپلورر دیگر آیتم ها و بازدید های اخیر را نمایش نمی دهند. و شماذ قادر به  دیدن آخرین فایل های باز شده در ویندوز ۱۱ نخواهید بود.

نکته : برای اینکه مجددا این تنظیمات را روشن کنید، کافیست در مرحله سوم به جای Enabled روی Disabled کلیک کنید تا فایل هایی اخیر و تاریخچه را حفظ کنید.

سوالات متداول

حذف تاریخچه جستجو در ویندوز به چه دلیل است؟

ممکن است به دلایل مختلفی تاریخچه کارهای انجام شده در ویندوز 11 پاک کنیم. از جمله این موارد می توانیم به شلوغ شدن صفحه فایل اکسپلور و حفظ حریم خصوصی اشاره کنیم.

پاک کردن هیستوری ویندوز 11 روی تاریخچه فعالیت های آنلاین ما تأثیر گذار است؟

خیر، با حذف تاریخچه کارهای انجام شده در ویندوز 11 شما تنها از نمایش آخرین فعالیت های خود در فایل اکسپلور جلوگیری می کنید.

حذف recent files در ویندوز 10-7-8 چگونه است؟

حذف recent files در ویندوز 10-7-8 چگونه است؟روش های حذف recent files در ویندوز 11 با روش حذف recent files در ویندوز 10-7-8 متفاوت است.

جمع بندی

در این پست گفتیم که چگونه آیتم های اخیر در ویندوز ۱۱ را غیرفعال یا فعال کنید. همچنین به ۵ روش برای انجام  این کار پرداختیم. در روش اول از Systems Settings برای انجام این کار کمک گرفتیم. سپس در روش دوم با استفاده از قابلیت های نوار taskbar این کار را انجام دادیم. در روش بعد مستقیما از دسترسی ویندوز به فایل های اخیر جلوگیری کردیم. روش چهارم را به پاک کردن کل تاریخچه فایل های اخیر اختصاص دادیم و در آخرین روش از قابلیت Group Policy استفاده کردیم.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مطلب از کلاسیک وب نحوه پاک کردن تاریخچه فعالیت در ویندوز ۱۱ را مورد بررسی قرار دادیم. امیدوارم این مطلب بر اطلاعات شما در این زمینه افزوده باشد. از دیدگاه ها و تجربه های شما در این زمینه استقبال می کنیم.

  • نوشته admin
  • 5 ماه قبل
  • بدون دیدگاه
  • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب