مطلب فعلی :

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ ۱۱ اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

رفتن به بالا

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ ۱۱ اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

نوشته admin

10 ماه قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ ۱۱ اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

آیا برای شما پیش آمده که گوشی تان در آب افتاده باشد؟ 💦 امیدوارم برایتان پیش نیاید! افتادن گوشی در آب ممکن است خسارت زیادی به آن وارد کند. اما هنوز راه حل هایی برای نجات گوشی در آب افتاده وجود دارد. در این مطلب از کلاسیک وب به بررسی گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ ۱۱ اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن می پردازیم.

اگر گوشی در آب بیفتد چه کنیم؟

How to Fix Your Water-Damaged Phone?

اگر گوشی در آب افتاد بدیهی است که باید فورا آن را از آب خارج کنید. هر چه بیشتر در آب بماند آب بیشتری از طریق منافذ به داخل آن می رود. بعد از بیرون آوردن آن کارهای خاص و فوری را باید انجام داد تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

وقتی گوشی در آب می افتد چه مشکلی برای آن پیش می آید؟

اگر گوشی در آب بیفتد ۲ حالت وجود دارد. می دانیم IP یا Ingress Protection که یک استاندارد جهانی برای اندازه گیری مقاومت نفوذ در برابر آب و گرد و خاک در وسایل الکترونیک است و معمولا بعد از کلمه IP عدد آن نشانگر میزان مقاومت دستگاه در برابر آب و گرد و غبار است. پس اگر IP گوشی بالا بود پس برای آن مشکلی پیش نمی آید احتمالا دوباره روشن خواهد شد. اما اگر IP آن پایین یا اصلا نداشته باشد احتمالا آسیب جدی به آن وارد می شود. که ممکن است قابل تعمیر نباشد.

وقتی آب وارد گوشی می شود با قطعات الکترونیکی موجود در آن تماس پیدا می کند. از آنجایی که آب رسانا است باعث اتصال کوتاه در بین قطعات می شود و گوشی خاموش می شود.

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

اگر گوشی در آب افتاد چه کارهایی را انجام ندهیم؟

برای جلوگیری از آسیب بیشتر به دستگاه بهتر است این کارها را انجام ندهیم :

آن را روشن نکنیم. سعی نکنیم آن را شارژ کنیم و به برق وصل نکنیم.

توجه کنید آیفون با نگه داشتن دکمه کناری و دکمه کاهش صدا خاموش می شود. اکثر اندرویدها با نگه داشتن دکمه پاور خاموش می شوند.

هیچ دکمه یا کلیدی را نزنیم. گوشی را تکان ندهیم یا به آن ضربه نزنیم. روی آن فوت نکنیم زیرا ممکن است آب به قسمت هایی که نفوذ نکرده برود و باعث آسیب بیشتری شود. از سشوار برای خشک کردن آن استفاده نکنید ضمن اینکه ممکن است آب را به قسمت های دیگر هدایت کند گرما نیز باعث آسیب بیشتر به گوشی می شود.

اگر گوشی در آب افتاد چکار کنیم؟

انجام اقدامات اولیه و حیاتی بعد از خیس شدن گوشی باعث می شود از آسیب بیشتر به گوشی جلوگیری شود.

مرحله اول گوشی را خاموش کنید. و آن را به حالت عمودی نگه دارید.

سیم کارت ها و کارت های حافظه را خارج کنید.

اگر تلفن شما قدیمی است می توانید به راحتی باتری آن را خارج کنید. در حال حاضر اکثر گوشی های هوشمند قابلیت جا به جایی باتری را ندارند پس بهتر است از تعمیرکار برای خارج کردن آن کمک بگیرید.

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

از پارچه یا دستمال کاغذی برای خشک کردن آب استفاده کنید.

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

اگر آب داخل گوشی زیاد باشد می توانید از مکش جاروبرقی برای خارج کردن آب داخل گوشی استفاده کنید. قبل از استفاده جارو برقی مطمئن شوید که سیم کارت، کارت حافظه و باتری گوشی را خارج کرده اید.

گوشی آب خورده را در برنج قرار دهید

گوشی خود را در ظرف برنج خام قرار دهید. برنج جاذب خوبی برای مایعات است. در واقع این یک کار معمول برای جذب آب داخل گوشی یا تبلت است. در ظرف را نبندید تا آب درون گوشی تبخیر شود. از قرار دادن گوشی در جای مرطوب خودداری کنید زیرا آب موجود در آن تبخیر نخواهد شد.

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

بگذارید گوشی چند روز در ظرف برنج بماند. آن را خارج نکنید و روشن نکنید. اگر به سیلیکا ژل دسترسی دارید می توانید برای جذب آب داخل گوشی از آنها نیز استفاده کنید.

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

بعد از چند روز گوشی را روشن کنید و آن را شارژ کنید. اگر روشن نشد ممکن است باتری آسیب دیده باشد با یک باتری جایگزین امتحان کنید. یا اینکه گوشی خود را به تعمیرگاه ببرید تا بررسی شود.

اگر گوشی هوشمند شما بعد از خارج کردن از ظرف برنج روشن شد و مثل قبل کار کرد. در چند روز آینده آن را زیر نظر داشته باشید که آیا همه چیز خوب است؟ موزیک گوش کنید تا بتوانید بلندگوها را امتحان کنید.

آخرین راه حل که معمولا پیشنهاد نمی شود استفاده الکل است. بعد از خارج کردن گوشی در آب افتاده آن را در الکل خالص غوطه ور کنید. زیرا الکل آب را جا به جا می کند پس آب از گوشی خارج می شود. سپس گوشی را در فضای خانه بگذارید الکل درون آن تبخیر می شود. زیرا سرعت تبخیر الکل از آب بیشتر است.

نجات گوشی در آب رفته

برای نجات گوشی آب رفته می توانید از قاب های ضد آب استفاده کنید. اکثرا گوشی هایی که شرکت های سازنده به عنوان گوشی های ضدآب ارائه می کنند واقعا ضد آب نیستند. بلکه تا حدودی مقاوم در برابر نفوذ آب هستند. بدنه آنها کاملا پلمپ نشده است. میزان ضد آب بودن گوشی به مقدار شفافیت آبی که گوشی در آن افتاده دارد. همچنین به عمق افتادن و مدت زمانی که گوشی در آب بوده نیز دارد.

مثلا اگر گوشی شما IP53 باشد به این معنی است تا حدی در برابر آب مقاوم است. گوشی با این رتبه بندی را حتی در زیر باران هم نمی توان استفاده کرد. البته IP67 و IP68 در حال حاضر می توان گوشی های ضد آب به شمار آورد. البته توجه کنید گوشی کاملا ضد آب وجود ندارد!

افتادن گوشی شیائومی در آب

آب خوردگی گوشی شیائومی در اکثر مواقع تا صد در صد قابل تعمیر است. به دلیل اینکه در اکثر مواقع امکان جدا کردن باتری وجود ندارد پس ابتدا گوشی را خاموش کنید و آن را در ظرف برنج یا ماده جاذب رطوبت قرار دهید. بعد از دو یا سه روز در صورت روشن نشدن بهتر است به تعمیرکار ماهر برای بررسی بیشتر گوشی مراجعه کنید. حتی اگر گوشی بعد از دو یا سه روز روشن شد بهتر است باز هم به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا گاها پیش آمده آب مانده در گوشی باعث پوسیدگی قطعات الکترونیکی آن شده است. اگر تعمیرکار نتواند گوشی را راه اندازی کند امکان تعویض قطعات آن به راحتی فراهم است. پس اگر بعد از افتادن در آب دچار مشکلاتی مثل رفتن آنتن، سیاهی صفحه، خرابی سوکت باتری شدید حتما به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید.

افتادن گوشی سامسونگ در آب

برای گوشی های سامسونگ نیز به ترتیبی که در بالا گفته شد عمل کنید. ابتدا گوشی را خارج کنید. سپس اجزای قایل جدا سازی را جدا کنید. دستگاه را خشک کنید و سپس در ظرف برنج یا ژل سیلیکا قرار دهید. بعد از ۲ یا ۳ روز گوشی را روشن کنید. حتی اگر گوشی تان روشن شد بهتر است باز هم به تعمیرکار مراجعه کنید. در صورت روشن نشدن آن نگران نباشید همیشه اینطور نیست که برد یا ال سی دی آن سوخته باشد ممکن است با کمی تمیز کردن با وسایل تخصصی تر بتوان گوشی را دوباره راه اندازی کرد.

گوشی در آب افتاد چه کنیم؟ 11 اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن

افتادن گوشی در آب دریا

گاهی ممکن است زمان عکس گرفتن در کنار دریا گوشی شما داخل آب دریا بیفتد. بهترین راه حل برای نجات گوشی آب افتاده این است که فورا آن را خاموش کنید. هرگز اقدام به روشن کردن آن نکنید زیرا اتصال الکترونیکی آن ممکن است به قطعات داخل گوشی آسیب برساند. سیم کارت و کارت حافظه و در صورت امکان باتری آن را جدا کنید. بهتر است در این مرحله آن را با آب شیرین بشویید. زیرا نمک موجود در آب باعث زنگ زدگی و خوردگی قطعات خواهد شد. در مرحله بعد می توانید با استفاده از مکش جارو برقی آب داخل آن را خارج کنید. مواظب باشید که هیچ قطعه ای کنده نشود. سپس گوشی آب خورده را در برنج خام قرار دهید. هرگز از باد سشوار برای خشک کردن آب داخل گوشی استفاده نکنید. بعد ۲۴ تا ۴۸ ساعت می توانید گوشی را از ظرف برنج خارج کنید.

نظرات و پیشنهاد های شما ؟

آیا شما تجربه افتادن گوشی در آب را داشته اید؟ ما در این مطلب از کلاسیک وب به بررسی زمانی که گوشی در آب افتاد چه کنیم و ۱۱ اقدام حیاتی اولیه برای نجات آن پرداختیم. شما راه حلی دارید که قبلا آن را امتحان کرده باشید؟ لطفا نظرات و پیشنهاد های خود را با ما درمیان بگذارید.

  • نوشته admin
  • 10 ماه قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب