مطلب فعلی :

۱۱ روش حل مشکل کار نکردن و اسکن نشدن کد QR ورود واتساپ

رفتن به بالا

۱۱ روش حل مشکل کار نکردن و اسکن نشدن کد QR ورود واتساپ

نوشته admin

3 ماه قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها
روش حل مشکل کار نکردن و اسکن نشدن کد QR ورود واتساپ

۱۱ روش حل مشکل کار نکردن و اسکن نشدن کد QR ورود واتساپ

برنامه واتساپ 📞 برای سیستم عامل ویندوز مشکلات و باگ های زیادی دارد. کاربران با مشکل باز نشدن این برنامه در محیط کامپیوتر مواجه می‌شوند. در مواقعی کد QR بالا نمی‌آید. زمان‌هایی هم هست که کد QR ظاهر می‌شود اما اسکن آن منجر به برقراری ارتباط نمی‌شود. با ما همراه باشید تا در این مطلب از کلاسیک وب این مشکل و راه‌حل‌هایش را بررسی کنیم.

علت اسکن نشدن کد واتساپ

How to fix WhatsApp QR Code Not Loading or Working

اگر برای برقراری ارتباط با واتساپ کامپیوترتان مشکل دارید اول از هر چیز VPN یا برنامه تغییر دهنده ای پی خود را بررسی کنید. کامپیوتر خود را با سرورهای دیگر برنامه تغییر دهنده را به واتساپ متصل کنید تا مطمئن شوید مشکلی از این نظر وجود نداشته باشد. برای استفاده از واتساپ روی کامپیوتر، شما باید کد QR که ظاهر می‌شود را با گوشی اسکن کنید. به این ترتیب اطلاعات کاربری شما روی واتساپ کامپیوتر نشسته و می‌توانید با آن به ارسال و دریافت پیام بپردازید. مشکلات برقراری ارتباط با واتساپ کامپیوتر، هم در برنامه تحت ویندوز و هم در واتساپ وب مشاهده می‌شود. البته به نظر می‌رسد واتساپ وب کمتر دچار اختلال باشد. دو مشکل اصلی در واتساپ کامپیوتر بالا نیامدن کد QR و باز نشدن برنامه با وجود اسکن کد کیو آر هستند.

مشکل اسکن نشدن کد واتساپ

وقتی واتساپ را روی Windows یا Mac باز کنید، برنامه یک کد QR ایجاد می‌کند که باید در WhatsApp گوشی آن را اسکن کنید. اگر دیر بجنبید این کد QR منقضی شده و باید آن را Reload کنید. در صورتی که از اول کدی تولید نشود هم باید همین Reload QR Code را انتخاب نموده و آن را بازتولید کنید. بارکد جدیدی تولید می‌شود که می‌توانید با اسکن آن واتساپ کامپیوتر را باز کنید.

مشکل اسکن نشدن کد واتساپ

اگر برنامه نتوانست QR تولید کند مطمئن شوید که اینترنت شما برقرار است. ممکن است اختلال در زمینه VPN وجود داشته باشد. با ریست کردن VPN و تغییر سرور شاید بتوانید به واتساپ دسترسی داشته باشید.

مشکل کد QR واتساپ

در صورتی که از نظر اینترنت و VPN مشکلی ندارید WhatsApp را یک بار بسته و باز کنید. در صورتی که باز مشکل برقرار بود واتساپ را به صورت فورس (Force) بسته و سپس باز کنید. برای بستن اجباری یا فورس می‌توانید در ویندوز از ابزار Task Manager و در مک از Activity Monitor استفاده کنید. در ویندوز Task Manager را جستجو کنید و آن را باز کنید. سپس برنامه واتساپ را در لیست برنامه ها انتخاب کنید. دکمه End Task را بزنید.

مشکل کد qr واتساپ

در مک با زدن Command به همراه Space جستجوی Spotlight را بیاورید. Activity Monitor را بنویسید و Return را بزنید. برنامه که باز شد WhatsApp را انتخاب کنید. حالا از نوار بالای برنامه دکمه (x) را بزنید.

مشکل کد qr واتساپ

پس از این مرحله باید واتساپ خود را روی مک یا ویندوز باز کنید. در صورتی که مشکل اینترنتی نداشته باشید در بیشتر مواقع مشکل رفع شده است.

اسکن کد واتساپ برای کامپیوتر

یکی از اشتباهات رایج کاربران نا آشنا، استفاده از دوربین گوشی برای اسکن کد QR است. شما باید در برنامه واتساپ گوشی خود کد مربوطه را اسکن کنید. برای اسکن کد QR واتساپ در آیفون برنامه واتساپ را باز کنید و وارد تب Settings شوید.

اسکن کد واتساپ برای کامپیوتر

در اینجا روی QR کوچکی که کنار نام کاربری شماست بزنید. واتساپ برای شما یک دوربین باز می‌کند که از طریق آن QR‌ را اسکن کنید.

اسکن کد واتساپ برای کامپیوتر

برای اسکن کد QR واتساپ اندروید این برنامه را باز کنید. وقتی واتساپ روی اندروید شما باز شد منوی سه نقطه بالا را بزنید. از میان گزینه‌ها Settings را انتخاب کنید.

اسکن کد واتساپ برای کامپیوتر

در Settings کنار نام کاربری شما یک QR کوچک قرار گرفته است. وقتی روی آن بزنید واتساپ دوربینی باز می‌کند. حالا QR روی کامپیوتر خود را اسکن نمایید. در ضمن بعد از زدن منوی سه نقطه می‌توانید گزینه Linked devices را زده و در آنجا دوربین برای اسکن بارکد را بیاورید.

حل مشکل باز نشدن واتساپ در ویندوز ۱۰

یکی از دلایل اصلی مشکل باز نشدن واتساپ در ویندوز ۱۱ و ۱۰ آپدیت نبودن برنامه است. می‌توانید از Microsoft Store به قسمت Library رفته و واتساپ را به روز رسانی کنید.

حل مشکل باز نشدن واتساپ در ویندوز ۱۰

کاربر مک باید در App Store واتساپ را به روز رسانی کند.

مشکل کیو آر کد واتساپ

یکی از متداول ترین دلایل برقرار نشدن ارتباط بارکد واتساپ کامپیوتر با اسکنر واتساپ گوشی، ارتباط اینترنتی است. اگر واتساپ شما روی گوشی و کامپیوتر آپدیت است اما هنوز متصل نمی‌شود مطمئن شوید هر دو دستگاه به یک وای فای وصل باشند. حتی پس از اینکه اسکن QR موفقیت آمیز بود و اکانت شما روی دسکتاپ بالا آمد باید هر دو دستگاه به وای فای واحدی متصل بمانند. در غیر این صورت ممکن است ارتباط واتساپ دسکتاپ قطع شود و با ارورهای ارتباط با سرور مواجه شوید.

مشکل کیو آر کد واتساپ

اگر از VPN استفاده می‌کنید همواره با دردسر اتصال واتساپ روی کامپیوتر مواجه خواهید بود. توصیه می‌شود برای برطرف کردن مشکل وی پی ان هر دو دستگاه را به یک منطقه و سرور خارجی متصل کنید. البته بهترین حالت آن است که در صورت امکان، در هر دو دستگاه VPN خاموش باشد.

مشکل No valid QR code detected WhatsaApp

واتساپ وب یا برنامه دسکتاپ WhatsApp‌ آیینه‌ای از برنامه گوشی شما روی کامپیوتر ایجاد می‌کنند که می‌توانید از طریق آن پیام فرستاده یا دریافت نمایید. اگر برای ارتباط با واتساپ وب با ارور No valid QR code detected مواجه شدید ممکن است به خاطر وضعیت Zoom‌ صفحه باشد. صفحه مرورگر خود را به اندازه ۱۲۰ درصد و بیشتر برده و باز امتحان کنید.

مشکل No valid QR code detected WhatsaApp

کد QR واتساپ وب

به طور معمول واتساپ روی مرورگرهای اینترنتی مانند Chrome‌ و فایرفاکس راحت تر از برنامه دسکتاپ متصل می‌شود. در صورتی که برنامه WhatsApp ویندوز، مک یا لینوکس شما وصل نشد می‌توانید واتساپ وب را امتحان کنید. به نظر می‌رسد سرورها با بارکد واتساپ وب راحت ترند. چرا که گزارش‌های کمتری از خرابی واتساپ وب به گوش می‌رسد. می‌توانید اجازه اعلان نوتیفیکیشن را به مرورگر خود بدهید تا این ویژگی برنامه را هم روی نسخه وب تجربه نمایید.

کد QR واتساپ وب

توجه داشته باشید که وجود لکه یا نقطه سیاه روی صفحه مانیتورتان در قسمتی که کد QR تولید می‌شود می‌تواند مشکل ایجاد کند. این نقاط به صورت معمول باعث ایجاد اختلال در خوانش بارکد توسط دوربین گوشی می‌شوند. به منظور مواجه نشدن با این دست مشکلات بهتر است دوربین گوشی خود را هم پیش از اسکن بارکد واتساپ پاک کنید.

رفع مشکل اسکن نشدن QR Code واتساپ

واتساپ در حال تست نسخه‌‌ی Multi-device است. کاربران بتا در حال تجربه‌ی این نسخه هستند. در این نسخه شما نیازی نیست موبایل و کامپیوترتان را به هم متصل داشته باشید و نسخه روی دسکتاپ به صورت مستقل کار می‌کند. البته در این نسخه هم شما برای اولین ارتباطی که برقرار می‌کنید نیاز به اسکن کد QR دارید. ممکن است تنظیمات واتساپ شما به هم خورده باشد، می‌توانید به طور دستی تنظیمات واتساپ را درست کنید. برای این کار در ویندوز ۱۱ دکمه استارت را بزنید و Settings‌ را بیاورید. در پنل سمت چپ Apps را یافته و روی آن کلیک کنید. در پنل سمت راست گزینه Apps & Features را انتخاب نمایید.

مشکل اسکن نشدن QR Code واتساپ

در پنجره‌ای که باز می‌شود باید WhatsApp را بیابید. سمت راست خط مربوط به واتساپ سه نقطه را بزنید. در میان گزینه‌هایی که ظاهر می‌شود Advanced Options را انتخاب کنید. صفحه‌ی تنظیمات پیشرفته بالا می‌آید در اینجا گزینه Repair را بزنید و منتظر باشید برنامه کارش را تمام کند. در صورتی که از Repair جواب نگرفتید برنامه را در این صفحه Reset کنید.

مشکل اسکن نشدن QR Code واتساپ

پس از انتخاب گزینه Reset پیغامی به شما داده می‌شود و در صورت تایید واتساپ شما ریست می‌شود.

تنظیمات صفحه نمایش برای کد QR‌ واتساپ

اگر در واتساپ وب دچار مشکل تولید و اتصال از طریق QR هستید، می‌توانید Hardware Acceleration را در مرورگر خود خاموش کنید. قابلیت Hardware Acceleration به مرورگر شما برای برخی پردازش‌ها کمک می‌کند اما گاهی می‌تواند باعث بروز مشکل در بارکد QR واتساپ شود. پس اگر مشکل ورود به واتساپ وب برای شما حل نشد می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر، خاموش کردن این ویژگی را در Chrome امتحان کنید.

 1. در قسمت بالا سمت راست مرورگر منوی سه نقطه را بزنید.
 2. گزینه Settings را انتخاب نمایید.
 3. از پنل سمت چپ روی System‌ کلیک کنید.
 4. در سمت راست گزینه Use Hardware Acceleration When Available را می‌بینید. آن را خاموش نمایید.

تنظیمات صفحه نمایش برای کد QR‌ واتساپ

روند خاموش کردن این گزینه در فایرفاکس و مایکروسافت Edge هم تقریبا به همین صورت است. اگر از مرورگر دیگری استفاده می‌کنید که از قابلیت Hardware Acceleration پشتیبانی می‌کند، در راهنماهای مربوط به آن، نحوه خاموش کردن این ویژگی را یافته و انجام دهید.

پاک کردن کش برنامه واتساپ در موبایل و کامپیوتر

چه روی کامپیوتر چه موبایل، کار Cache ذخیره اطلاعات موقتی است که کمک می‌کنند برنامه سریع‌تر اجرا شود. بعضی مواقع فایل‌های خراب در میان کش قرار می‌گیرند و کارایی سیستم را مختل می‌نمایند. به منظور مواجه نشدن با مشکلات مربوط به کش می‌توانید فایل های موقت را از روی آن در کامپیوتر یا گوشی پاک کنید. پاک کردن کش مرورگرهای مختلف تفاوت دارد. در اینجا مراحل پاک کردن کش برنامه روی موبایل اندروید را دنبال کنید:

 1. روی موبایلتان Settings را زده و Storage را انتخاب کنید
 2. در اینجا App‌ را انتخاب نمایید، لیست برنامه‌های روی گوشی شما بالا می‌آیند. واتساپ را انتخاب کنید
 3. در صفحه Info برنامه، گزینه Clear cache‌ را بزنید

پاک کردن کش برنامه واتساپ در موبایل و کامپیوتر

پاک کردن دیگر حساب‌های واتساپ متصل به موبایل شما

اگر قبلاً با برنامه یا وب روی کامپیوتر به واتساپ متصل شده باشید این مساله می‌تواند منجر به ایجاد مشکل کنونی شده باشد. بهتر است پیوندهای قبلی واتساپ را از حساب کاربری خود پاک کنید. مراحل زیر را برای این کار دنبال کنید.

 1. برنامه واتساپ را روی گوشی باز کنید
 2. بر روی سه نقطه بالا سمت راست بزنید (برای iPhone گزینه Settings را بزنید)
 3. گزینه Linked Devices را انتخاب کنید
 4. دستگاه‌هایی که قبلا به آن‌ها متصل شده‌اید اینجا هستند، هرکدام را خواستید انتخاب کنید
 5. گزینه Log Out‌ را بزنید تا این پیوند قدیمی بسته شود

پاک کردن دیگر حساب‌های واتساپ متصل به موبایل شما

مراحل بالا را برای همه برنامه‌های لینک شده انجام دهید. همه که پاک شدند بررسی نمایید که آیا مشکل حل شده است یا خیر؟

غیر فعال سازی آنتی‌ویروس و افزونه های مرورگر

این مورد بسیار نادر است اما امکان آن وجود دارد که آنتی‌ویروس یا افزونه‌های مرورگر شما باعث اختلال در تولید کد QR یا برقراری ارتباط باشند. اگر با پیگیری راه‌‌ حل‌های دیگر نتیجه نگرفتید این مورد را نیز بررسی نمایید. نخست آنتی ویروس خود را خاموش کنید و چک کنید که برقراری ارتباط ممکن می‌شود یا خیر؟ اگر خاموش کردن آنتی‌ویروس مشکلی را حل نکرد به سراغ افزونه های مرورگر بروید و یکی یکی آنها را خاموش نمایید. پس از برقراری ارتباط با واتساپ کامپیوتر می‌توانید افزونه‌ها یا آنتی ویروس خاموش را دوباره فعال کنید.

غیر فعال سازی آنتی‌ویروس و Extensions‌ مرورگر

مشکل اکانت کاربری در بروز اختلال کیو آر کد واتساپ

یکی از دلایل ممکن برقرار نشدن اتصال بین کامپیوتر و موبایل مشکل در اکانت کاربر است. در صورتی که کیو آر کد برای شما بالا می‌آید اما اسکن آن منجر به اتصال نمی‌شود، با واتساپ دیگران آن را امتحان کنید. اگر WhatsApp روی کامپیوتر با موبایل دیگران ارتباط برقرار کرد مشکل می‌تواند در حساب کاربری‌تان باشد. به منظور رفع این مشکل می‌توانید به پشتیبانی WhatsApp‌ گزارش داده و درخواست رفع آن را نمایید. مراحل گزارش به پشتیبانی واتساپ به این صورت است:

 1. واتساپ را باز کنید
 2. سه نقطه را در بالا سمت راست برنامه بزنید
 3. به Settings رفته Help را بزنید و سپس Contact Us را انتخاب نمایید
 4. مشکلی که دارید را بنویسید و فراموش نکنید که گزینه Include Device Information را انتخاب نمایید.
 5. روی Next زده و Send My Question To WhatsApp Support‌ را انتخاب نمایید.

مشکل اکانت کاربری در بروز اختلال کیو آر کد واتساپ 

اگر مشکل به این ترتیب حل نشد با ایمیل Support@whatsapp.com مکاتبه نمایید. در ضمن همیشه ممکن است سرورهای واتساپ به صورت جهانی دچار اختلال شده باشند. برای مرور این مورد وبسایت‌هایی وجود دارند که وضعیت سرورهای مختلف را در هر ساعتی از شبانه روز نمایش می‌دهند. کافیست در یکی از این سایت‌های رصد وضعیت سرور واتساپ را جستجو کنید تا از کارکرد صحیح سرورهای این پیامرسان در هر لحظه مطمئن شوید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

موضوع این مطلب روش حل مشکل کار نکردن و اسکن نشدن کد QR ورود واتساپ بود. مشکلاتی که می‌توانند در راه اتصال گوشی و کامپیوتر برای برقراری حساب کاربری روی دهند بررسی شدند. اگر شما تجربه، پرسش یا پیشنهادی در این رابطه دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

 • نوشته admin
 • 3 ماه قبل
 • بدون دیدگاه
 • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب