مطلب فعلی :

۴ روش کپی ، بازیابی اطلاعات و حل مشکل خوانده نشدن CD و DVD خش دار

رفتن به بالا

۴ روش کپی ، بازیابی اطلاعات و حل مشکل خوانده نشدن CD و DVD خش دار

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

آموزش

مجله اینترنتی دانستنی ها
کپی ، بازیابی اطلاعات و حل مشکل خوانده نشدن CD و DVD خش دار

۴ روش کپی ، بازیابی اطلاعات و حل مشکل خوانده نشدن CD و DVD خش دار

آیا شما سی دی (CD) و دی وی دی (DVD) هایی دارید که اطلاعات مهمی بر روی آنها قرار دارد و به خاطر اینکه خش خورده اند نمی توانید از آنها استفاده کنید یا آنها را به کامپیوتر خود انتقال دهید؟ دستگاه صدای عجیبی از خود می‌دهد و یا مدت زیادی طول می‌کشد تا بتواند محتویات داخل آن را اجرا کند؟ یا ممکن است در سطح زیرین خش‌های زیادی مشاهده شود؟ در این حالت چاره چیست؟ آیا باید از خیر استفاده مجدد از CD  یا DVD خود بگذرید یا راه بهتری نیز وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوالات آموزش امروز کلاسیک وب که در مورد نحوه ی اجرای دی وی دی و سی دی های خش دار در ویندوز است را دنبال کنید.

۴ روش رفع مشکل نخواندن دی وی دی و سی دی در لپ تاپ و کپی اطلاعات آنها

How to Read Scratched CDs or DVDs in Windows

قبل از اینکه از برنامه های میانجی استفاده کنید بهتر است روش های زیر را که به صورت دستی می توانید سی دی ها و دی وی دی خای خش دار خود را بازیابی کنید را اجرا کنید. به طور مثال اگر سی دی و دی وی دی شما خط و خش زیادی نداشته باشد، گرد و غبار و چربی بر روی سطحش، از اجرا شدن درست سی دی جلوگیری می کند. بنابراین تمیز کردن CD یا DVD باید اولین اقدام شما باشد که می توانید از صابون مایع و آب برای شستشو استفاده کنید یا از الکل به جای آب استفاده کنید.

هرگاه که خواستید سی دی را پاک کنید، این کار را از مرکز لوح فشرده به صورت مستقیم به سمت لبه های آن انجام دهید تا از ایجاد خش بیشتر جلوگیری شود و هرگز از پارچه یا حوله برای خشک کردن CD استفاده نکنید بلکه لوح فشرده را تکان دهید تا قطره های آب از آن جدا شود و سپس در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود. قبلا در کلاسیک وب نحوه رایت داده های حجیم را در چند DVD یا CD آموزش دادیم، در ادامه روش های دیگر دستی و روش های دیگری که برای خوانده نشدن سی دی و دی وی دی استفاده می شود را توضیح خواهیم داد.

scratched-cd

تعمیرات دستی برای رفع مشکل نخواندن دی وی دی و سی دی در لپ تاپ

برای اینکه هرگونه خراشیدگی کوچک بر روی فویل سی دی یا دی وی دی مشخص شود، سطح براق سی دی یا دی وی دی را زیر نور لامپ بررسی می کنیم تا حتی اگر کوچکترین قسمتی از فویل CD از بین رفته بود، آن را بیابیم. سی دی را در همان طرفی که نوشته ها قرار دارند قرار می دهیم و با یک ماژیک وایت برد قسمتی از فویل سی دی/ دی وی دی را که از بین رفته رنگ می کنیم. از دو تکه “چسب نواری کاغذی” استفاده کنید و هر دو را در محل رنگ شده بر روی هم بچسبانید. این سی دی/ دی وی دی ممکن است در درون دستگاه صدای زیادی ایجاد کند اما در ۷۰ در صد موارد قسمت خراب را تعمیر می کند.

روش دیگر بازیابی اطلاعات سی دی شکسته و.. استفاده از خمیر دندان برای پولیش کردن خش های سی دی/ دی وی دی است که تنها به خمیردندان و یک دستمال نرم‌ احتیاج دارید. کمی خمیردندان را روی دستمال و یا پارچه پخش کنید و سپس به حالت دایره‌ ای صفحه خش‌دار را با دستمال پولیش کنید. هنگامی که خش‌ها از بین رفتند، CD یا DVD را با آب بشورید. لوح فشرده را تکان دهید تا قطره های آب از آن جدا شود و سپس در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود.

Fix-a-Scratched-CD-Step

ریکاوری اطلاعات و کپی سی دی های خشدار با برنامه های میانجی در ویندوز

برنامه های زیاد و متنوعی در بازار وجود دارد که شما می توانید برای خوانده نشدن دی وی دی/ سی دی استفاده کنید که امروز ما در کلاسیک وب نرم افزار Unstoppable Copier را به شما کاربران عزیز آموزش خواهیم داد. Unstoppable Copier نرم افزاری کم حجم و Portable جهت گرفتن کپی ( بازیابی اطلاعات ) از CD های خراب و خش دار میباشد.

همه ما بارها شاهد بوده ایم که که ویندوز در مواجهه با سی دی هایی که با خرابی فیزیکی روبرو شده اند عمل کپی را متوقف ساخته و پیغامی مبنی بر Can’t Access و یا عدم دسترسی را نمایش می دهد. برای شروع کپی اطلاعات از سی دی های خش دار،  برنامه را دانلود و باز کنید سی دی خراشیده را در درایو کامپیوتر خود قرار دهید و صبر کنید تا دستگاه CD را تشخیص دهد. بعد روی دکمه Browse در کنار باکس Source کلیک کنید و درایو سی دی را انتخاب کنید.

 Unstoppable Copier

حالا شما باید مکانی را که فایل های شا آنجا ذخیره می شود را انتخاب کنید. دوباره روی دکمه Browse کلیک کنید به طور مثال ی توانید فایلی که در دسکتاپ ایجاد کرده اید را انتخاب کنید صفحه برنامه شما باید حالا به صورت زیر باشد.

 Unstoppable Copier

برای شروع فرایند نجات اطلاعاتتان روی copy کلیک کنید، شما می توانید پیشرفت فایل ها را در پنجره اصلی برنامه همراه با یک نوار پیشرفت در زیر مشاهده  کنید.

در پایین پنجره، شما می توانید اطلاعات خاصی را در مورد تعداد فایل ها آسیب دیده و تعداد فایل هایی که نرم افزار بازیابی می کند را مشاهده کنید.

 Unstoppable Copier

توجه: بسته به میزان آسیب دیدگی سی دی شماف فرایند ممکن است طول بکشد و همچنین درایو سی دی ممکن است صداهای عجیب و غریبی تولید کند.

هنگامی که فرآیند کامل شد، تمام فایل های ذخیره شده خود را در پوشه مورد نظر خود پیدا خواهید کرد.

برنامه های میانجی دیگر برای حل مشکل خوانده نشدن سی دی

اگر شا با برنامه Unstoppable Copier کار نمی کنید، می توانید گزینه های دیگری را برای بازیابی اطلاعات دی وی دی های خراب بررسی کنید.

کپی برداری از اطلاعات سی دی ها و دی وی دی های خش دار با برنامه Recovery Toolbox for CD

CD Recovery Toolbox از ابزارهای سریع ، ساده و رایگان جهت بازیابی اطلاعات موجود بر دیسکهای نوری CD/DVD خراب ، قدیمی و خش دار میباشد. نزدیک دو دهه پیش و در ابتدای ظهور دیسکهای نوری تصور بیشتر استفاده کنندگان از این ابزار جدید بر آن بود که ، ثبت اطلاعات بر روی Compact Disc راهی برای حفظ اطلاعات در زمان طولانی و یا نامحدود میباشد ولی بزودی مشخص گردید متاسفانه عمر دیسکهای نوری حتی در بهترین شرایط نگه داری و استفاده از مرغوبترین مواد جهت ساخت آن از یک دهه تجاوز نخواهد کرد. اکنون نیز که سالها استفاده گسترده از سی دی و دی وی دی میگذرد دوستان بسیاری هستند که دارای تعدادی دیسک نوری غیر قابل استفاده میباشند و دل کندن از اطلاعات موجود بر آنها نیز گاه قدری مشکل میباشد. با استفاده از این برنامه می توانید اطلاعات خود را نجات دهید.

recovery

بازیابی اطلاعات از سی دی و دی وی دی هایی که خوانده نمی شوند

برنامه دیگری که می توانید به کمک آن اطلاعات خود را از روی سی دی های خش دار بازیابی کنید برنامه CDCheck است، که برای ۳۰ روز رایگان است. به کمک این برنامه فایلها و فولدر های موجود در CD ، DVD و همچنین هارد را بازیابی و در محل دلخواه ذخیره کنید. البته این برنامه فقط فایلها و فولدر هایی را بازیابی می کند که غیر قابل کپی شدن و به اصطلاح فاسد هستند و نه فایلهای پاک شده. همچنین از این برنامه می توانید برای بررسی صحت و سلامت  CD و DVD که رایت می کنید استفاده نمایید.

cdcheck

رفع مشکل نخواندن دی وی دی و سی دی در لپ تاپ با نرم افزار IsoBuster

شاید شما هم از این که اطلاعات مهم ی از قبیل نرم افزار ،فیلم و عکس و … را روی یک CD / DVD / BD / HD DVD ذخیره کرده باشد ولی به علت اینکه دنیای از خش CD … شما را فرا گرفته و برای شما غیر قابل استفاده شده ناراحت شده باشید. با استفاده از نرم افزار IsoBuster علاوه بر بازگردانی اطلاعات آسیب دیده میتوانید از دست قفل های حجمی و کارکتری نیز در امان باشید و به راحتی آنها را رایت کنید. قابلیت بسیار خوبی که به این ورژن نرم افزار اضافه شده پشتیبانی از DVD و BD ها و به طور کلی CD / DVD / BD / HD DVD می باشد.

isobuster

اگر خش های سی دی یا دی وی دی شما خیلی شدید است و امیدی به کپی اطلاعات یا بازیابی اطلاعات تان از این لوح های فشرده ندارید آنها را دور نیندازید و با  کمک پست قبلی کلاسیک وب که در مورد روش های خلاقانه برای استفاده مجدد از سی دی های قدیمی است وسایل تزئینی بسازید.

تجربه و پیشنهاد شما ؟

با استفاده از روش هایی که در بالا ذکر شد شما به راحتی می توانید اطلاعات مهم تان را از سی دی و دی وی دی های خش دارتان بازیابی کنید، در صورتی که از روش های بالا برای حل خطای Can’t Access استفاده کردید و یا ترفندها و برنامه های مشابه دیگری جهت بازیابی اطلاعات سی دی یا دی وی دی می شناسید آن را در بخش نظرات این پست معرفی کنید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • آموزش

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب