مطلب فعلی :

۶ روش حل مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ

رفتن به بالا

۶ روش حل مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ

نوشته admin

1 سال قبل

بدون دیدگاه

گوناگون

مجله اینترنتی دانستنی ها
6 روش حل مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ

۶ روش حل مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ

کامپیوتر ها و لپ تاپ ها بدون در نظر گرفتن سازنده، اطلاعات سیستمی را از روش های مختلفی به کاربر اعلام می کنند که یکی از آن ها چراغ ها یا LED های کوچک روی لپ تاپ است. یکی از این چراغ ها به شکل باتری طراحی شده است که اگر این LED در لپ تاپ شما چشمک می زند، احتمالا نقصی در باتری یا شارژر لپ تاپ شما رخ داده است. امروز در کلاسیک وب ضمن بررسی علت ها، روش رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ را هم آموزش خواهیم داد.

علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ ایسوس ، ایسر ، دل ، لنوو و..

How to Fix Laptops Battery Light is Blinking

همانطور که اشاره کردیم، برخی از وضعیت های سیستم باید به اطلاع کاربر برسند. از روش های این کار، می توان به صدای بوق مادربرد، هشدار های نمایش داده شده در صفحه نمایش و مجموعه ای از چراغ های مختلف اشاره کرد. در حالی که ممکن است توجه زیادی به این چراغ ها نکنید، آن ها حامل اطلاعات مهمی هستند. یکی از این چراغ ها به نام Power یا باتری شناخته می شود. چشمک زدن های این چراغ می توان نشان دهنده عیب در سیستم برق یا باتری لپ تاپ باشد که این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

چراغ باتری لپ تاپ چیست؟

قبل از بررسی علل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ، بهتر است با کاربرد آن بیشتر آشنا شویم. یکی از برتری های لپ تاپ نسبت به کامپیوتر های معمولی، قابلیت حمل آن است. این قابلیت وابسته به باتری است بنابراین باید شما از وضعیت باتری لپ تاپ خود آگاه باشید. برای این کار یک تراشه کوچک در باتری لپ تاپ قرار داده می شود که می تواند با لپ تاپ ارتباط برقرار کند و وضعیت کلی خود را به همراه سطح شارژ، اتصال شارژر و اطلاعات دیگر را به لپ تاپ اطلاع دهد. در نهایت لپ تاپ اطلاع دریافتی را تحلیل و نتیجه را در آیکن باتری در تسکبار و همینطور چراغ باتری به شما اطلاع می دهد.

چراغ باتری لپ تاپ چیست؟

رنگ این چراغ بستگی به سازنده دارد اما معمولا در حالت عادی خاموش است و هنگامی که شارژر را متصل می کنید، در صورتی که شارژ لپ تاپ شما در سطح بالایی باشد سبز است و هنگامی که درصد شارژ به اتمام خود نزدیک شود (حتی در حالت عدم اتصال شارژر)، رنگ آن نارنجی می شود. همچنین معمولا در درصد های بسیار کم که لپ تاپ به زودی خاموش می شود، چراغ شروع به چشمک زدن می کند.

همچنین پیشنهاد می کنیم در راستای استفاده صحیح از باتری لپ تاپ، مطلب آیا جدا کردن باتری لپ تاپ و اتصال مستقیم به برق مفید است؟ راه های افزایش عمر باتری را هم مطالعه نمایید.

علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو و..

تا اینجا با کاربرد چراغ باتری آشنا شدیم. همانطور که برای رنگ چراغ گفتیم، علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ در برند های مختلف هم فرق می کند. اگر سطح شارژ لپ تاپ شما بالا است و این چراغ بدون توجه به درصد شارژ شروع به چشمک زدن (با هر رنگی) می کند، می تواند نشان دهنده یک عیب در سیستم باتری باشد. معمولا دلیل آن اتمام عمر باتری یا درست کار نکردن باتری و معیوب بودن شارژر است.

علت چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو و..

به هر حال بسته به سازنده های مختلف، این حالت در هر لپ تاپ می تواند معنی خاصی داشته باشد. برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد مفهوم چراغ های چشمک زن لپ تاپ خود، بهتر است دفترچه راهنما را در این رابطه مطالعه کنید تا بدانید سازنده لپ تاپ شما از چشمک زدن چراغ باتری برای چه حالتی استفاده می کند. در ادامه روش های کلی رفع این مشکل را مرور می کنیم.

رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ ایسر و.. با چک کردن شارژر

اولین کاری که باید در زمان چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ Asus و.. انجام دهید این است که آداپتور خود را از پریز برق جدا کنید (مطمئن شوید پریز سالم است). سپس آن را به صورت کامل بررسی کنید که سالم باشد و پارگی و.. نداشته باشد. سپس اتصالات را چک کنید و مطمئن شوید که سیم های شارژر در قسمت های مختلف به صورت محکم و ثابت به هم متصل شده باشند. سوکت و پورت شارژر لپ تاپ و شارژر را فراموش نکنید. پس ار بررسی و محکم کردن اتصالات، مجدد آن را به پریز برق و پورت لپ تاپ وصل کنید و مدتی صبر کنید تا باتری به شکلی صحیح پر شود و مشکل شما رفع شود.

رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ ایسر و.. با چک کردن شارژر

استفاده از آداپتور شارژر استاندارد در مشکل چشمک زدن چراغ شارژ لپ تاپ اچ پی و..

اگر شما به هر دلیلی از شارژر استاندارد یا مدل پیشنهاد شده استفاده نمی کنید، ممکن است علت چشمک زدن عدم توان کافی آداپتور باشد. چک کنید که قدرت آمپر شارژر با باتری یکسان باشد. در نمونه هایی با اتصال شارژر ۷۵ واتی به باتری لپ تاپ ۱۵۰ واتی، این مشکل رخ داده است که معمولا بعد از تعویض شارژر یا استفاده از شارژرهای متفرقه در مسافرت و.. رخ می دهد. برای رفع آن فقط کافی است تا لپ تاپ خود را یکبار با شارژر خود به صورت کامل شارژ کنید.

رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ دل و..

اگر هنوز مشکل چشمک زدن چراغ پاور لپ تاپ اچ پی و.. وجود داشت، لپ تاپ را خاموش کنید، کابل شارژ را جدا کرده و باتری را خارج کنید. سپس دکمه پاور لپ تاپ را برای ۳۰ ثانیه فشار دهید. در نهایت مجدد باتری را قرار داده و شارژر را وصل کنید.

رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ دل و..

اگر فکر می کنید عمر باتری لپ تاپ به اتمام رسیده است، مطالعه مطلب آیا زمان تعویض باتری لپ تاپ شما رسیده است ؟ روش های بررسی باتری لپ تاپ مفید و کاربردی خواهد بود.

کالیبراسیون باتری برای رفع مشکل چشمک زدن باتری

خصوصا اگر باتری شما در لپ تاپ معمولا همیشه به شارژر متصل است. احتمالا نیاز به کالیبراسیون دارید زیرا سنسور های مربوط به درصد شارژ خاصیت خود را از دست می دهند. برای این کار جهت رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ لنوو و.. ابتدا باتری را از دستگاه خارج کنید. کابل شارژر را وصل کرده و لپ تاپ را روشن کنید.

سپس روی This PC راست کلیک کرده و گزینه Manage را بزنید (می توانید در سرچ ویندوز هم آن را سرچ کنید.) به قسمت Device Manager بروید.

حال قسمت باتری یا Batteries را انتخاب کنید. با گسترش آن احتمالا چند گزینه به نام هایی مانند Microsoft acpi compatible battery و.. را خواهید دید.

کالیبراسیون باتری برای رفع مشکل چشمک زدن باتری

همه آن ها را انتخاب کرده و حذف (uninstall) کنید. احتمالا دستگاه از شما بخواهد سیستم را ریستارت کنید ولی این کار را انجام ندهید و ignore را بزنید. (توجه داشته باشید که سیستم نباید ریستارت شود)
اکنون سیستم را خاموش کنید. کابل شارژر را خارج کرده و ۱۵ تا ۳۰ ثانیه دکمه پاو را فشار دهید. پس از آن باتری را در جای خود قرار داده و کابل شارژر را هم وصل کنید. سیستم را روشن کنید. با این کار باید مشکل چشمک زدن رفع شود.

تعویض باتری برای رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ

اگر همچنان مشکل چشمک زدن یا روشن نشدن چراغ شارژ لپ تاپ وجود داشت، احتمالا دچار بد ترین حالت (و شایع ترین حالت) ممکن شده اید و باتری شما به اتمام عمر خود رسیده اند. می توانید برای مدتی شارژر را جدا کرده و ببینید آیا باتری عملکرد استانداردی دارد یا در درصد های بالا ناگهان خاموش می شود؟ اگر این گونه بود باتری شما معیوب شده یا خاصیت خود را از دست داده است و باید آن را با نمونه نو تعویض کنید. جهت اطمینان می توانید از ابزار های تست سلامت باتری استفاده کنید.

تعویض باتری برای رفع مشکل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ

تست سلامت باتری در چشمک زدن چراغ پاور لپ تاپ

برای تست سلامت باتری خود می توانید از ابزار هایی مانند Google battery health view ساخته nirisoft را تست کنید.

تست سلامت باتری در چشمک زدن چراغ پاور لپ تاپ

بعد از دانلود و نصب این برنامه، به قسمت Battery State View بروید. در اینجا اطلاعات مختلفی را خواهید دید. به دنبال Designed Capacity و Current Capacity و Battery Health باشید و مقدار آن ها را ببینید.

  • اگر مقدار Battery Health کمتر از ۳۰ باشد، یعنی باتری ضعیف شده و نیاز به تعویض دارد.
  • اختلاف گزینه های Designed Capacity و Current Capacity هم هرچه کمتر باشد بهتر است.

اگر باتری شما معیوب بود، همانطور که در روش قبل اشاره کردیم، تنها راه رفع دلیل چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ شما تعویض باتری با نمونه نو است.

در پایان و در صورت نیاز به خرید باتری، مطالعه مطلب راهنمای خرید باتری لپ تاپ ، بررسی نکات مهم در خرید باتری لپ تاپ را فراموش نکنید.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در مطلب امروز علل و راه های چشمک زدن چراغ باتری لپ تاپ های مختلف از برند های ایسوس، ایسر، اچ پی، دل و.. را بررسی کردیم. مشکل شما با انجام کدام یک از راه حل ها رفع شد؟ همچنین می توانید سایر نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود در زمینه روشن نشدن چراغ شارژ لپ تاپ را در دیدگاه این پست با ما به اشتراک بگذارید.

  • نوشته admin
  • 1 سال قبل
  • بدون دیدگاه
  • گوناگون

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

آخرین مطالب